Mathematical Colloquim

 

PROGRAM


ODELJENJE ZA MATEMATIKU

MATEMATIČKOG INSTITUTA SANU
                       OPŠTI MATEMATIČKI SEMINAR

NA MATEMATIČKOM FAKULTETU U BEOGRADU



PROGRAM ZA DECEMBAR 2014.

 

NAPOMENA: Predavanja ce se odrzavati u Sali 301f na trecem spratu Matematickog instituta SANU, Knez-Mihailova 36 (zgrada preko puta SANU).

 

Petak, 5.12.2014. u 14:00h, sala 301f, MI SANU akademik, Prof. dr Stevan Pilipovic, Univerzitet u Novom Sadu
DOKTORSKE STUDIJE U SRBIJI; VREDNOVANJE U NAUCI
Rezime: U nekoliko sastanaka Odeljenja planiramo "okrugle stolove" sa navedenim temama. Bice izlozene osnovne smernice razgovora po ovim temama.

Utorak, 12.12.2014. u 14:00h, sala 301f, MI SANU Marija Stanic, PMF Kragujevac
MULTIPLE ORTHOGONALITY AND APPLICATIONS IN NUMERICAL INTEGRATION

Motivated by a problem that arise in the evaluation of computer graphics illumination models Carlos Borges in [Numer. Math. {\bf67} (1994), 271--288] examined the more abstract problem of numerically evaluating of a set of $r$ definite integrals taken with respect to distinct weight functions, but related to a common integrand and interval of integration. It turns out that such set of quadrature rules are closely related to the so-called type II multiple orthogonal polynomials.
In this lecture a brief survey of multiple orthogonal polynomials, defined using orthogonality conditions spread out over $r>1$ different measures, are given. Such polynomials satisfy a linear recurrence relation of order $r+1$, which is a generalization of the well known three-term recurrence relation for ordinary orthogonal polynomials (the case $r=1$).
Some applications of such orthogonal systems to numerical integration are given. Also, methods for the numerical construction of multiple orthogonal polynomials, as well as the corresponding optimal set of quadrature rules, based on the discretized Stieltjes-Gautschi procedure are presented.



UTORAK, 16.12.2014. U 15:15 (MI SANU, 301f)
Zajednicki sastanak sa Seminarom za logiku
Stevo Todorcevic, Paris VII i Matematicki institut SANU, Beograd
METODI GRUBIH KLASIFIKACIJA MATEMATICKIH STRUKTURA I

Apstrakt: U oblastima matematike koje ispituju strukture velike slozenosti cesto se primenjuju metode takozvanih "grubih" klasifikacija: da bi se razumela jedna klasa slozenih matematickih struktura, prvo se ide prema pronalazenju "kriticnih" clanova te klase. Da jedan takav pristup istrazivanju matematickih struktura moze biti jako koristan, po prvi put se jasno vidi u radu F.P. Ramsey-a koji je na taj nacin resio slucaj Entscheidungsproblem-a Hilberta i Ackermanna daleke 1930-te godine. Danas je taj pristup dosta rasprostranjen i dodiruje sirok spektar matematickih oblasti, od topologije do funkcionalne analize, a takodje je prisutan i u nekim oblastima informatike. Ovo ce biti pregled jednog visegodisnjeg naucnoistrazivackog rada gde se taj pristup koristi.

UTORAK, 23.12.2014. U 16:30 (MI SANU, 301f)
Zajednicki sastanak sa Seminarom za logiku
Stevo Todorcevic, Paris VII i Matematicki institut SANU, Beograd
METODI GRUBIH KLASIFIKACIJA MATEMATICKIH STRUKTURA II

PONEDELJAK, 29.12.2014. U 16:30 (MI SANU, 301f)
Vanredni sastanak na kome ce predavanja odrzati dvoje mladih doktoranata koji su u programu Instituta u kome se prati razvoj bivshih ucenika Matematicke gimnazije koji su skolovanje nastavili u inostranstvu.
Ana Djurdjevac, BMS, Freie Universitat Berlin
PARABOLICKE PARCIJALNE DIFERENCIJALNE JEDNACINE NA POKRETNIM PROSTORIMA

Na predavanju ce biti dat pregled osnovne teorije parcijalnih diferencijalnih jednacina na pokretnim prostorima u apstraktnom slucaju. Bice uvedeni osnovni pojmovi, kao sto su Gelfand-ova trojka, materijalni izvod i slabi materijalni izvod. Kao najvazniji rezultat bice predstavljena egzistencija i jedinstvenost resenja odredjene klase parcijalnih diferencijalnih jednacina. Specijalno, bice naveden primer difuzne jednacin na pokretnoj hiperpovrsi.


Mihajlo Cekic, Univerzitet u Kembridzu
INVERZNI PROBLEMI ZA KONEKSIJE

Inverzni problemi su oni u kojima pokusavamo da saznamo informacije o odredjenom sistemu (kao sto je unutrasnjost Zemlje ili telo pacijenta), bez njegovog prehodnog rastavljanja na delice, tj. na osnovu njegove interakcije sa odredjenim spoljasnjim nadrazajima, kao sto su razni talasi i polja. Vecina takvih sistema se dobija iz fizickih sistema koji su modelovani parcijalnim diferencijalnim jednacinama, a problem se obicno svodi na to da se odrede parametri jednacina na osnovu nekih zakljucaka o resenjima. Ono sto cini ovu oblast popularnom je to što se nalazi izmedju primenjene i teorijske matematike. Na samom predavanju govoricu o teorijsko strani oblasti, tacnije o tzv. inverznom problemu za koneksije.

UTORAK, 30.12.2014. U 16:30 (MI SANU, 301f)
Zajednicki sastanak sa Seminarom za logiku
Stevo Todorcevic, Paris VII i Matematicki institut SANU, Beograd
METODI GRUBIH KLASIFIKACIJA MATEMATICKIH STRUKTURA III





Rukovodioci Odeljenja za matematiku Matematickog instituta SANU i Opsteg matematickog seminara na Matematickom fakultetu u Beogradu, Stevan Pilipovic i Sinisa Vrecica predlazu zajednicki program rada naucnih sastanaka.

Predavanja ce se odrzavati na Matematickom Institutu (sala 2), petkom sa pocetkom u 14 casova. Odeljenje za matematiku je opsti seminar sa najduzom tradicijom u Institutu.

Svakog meseca, jedno predavanje ce biti odrzano na Matematickom Fakultetu u terminu koji ce biti posebno odredjen.

Molimo sve zainteresovane ucesnike u radu naucnih sastanaka da posebno obrate paznju na vreme odrzavanja svakog sastanka. Na Matematickom fakultetu su moguce izmene termina.

Obavestenje o programu naucnih sastanaka ce biti objavljeno na oglasnim tablama MI (Beograd), MF (Beograd), PMF (Novi Sad), PMF (Nis) i PMF (Kragujevac).

Odeljenje za matematiku Matematickog instituta SANU

Stevan Pilipovic

Opsti matematicki seminar na Matematickom fakultetu u Beogradu,

Sinisa Vrecica


Ako zelite da se obavestenja o Vasim naucnim skupovima pojave u Newsletter of EMS (European Mathematical Society) i na Internetu na lokaciji EMS, onda se obratite na emsvesti@mi.sanu.ac.rs gde cete dobiti format obavestenja.