ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Mechanics Colloquium

 

PROGRAM


MATEMATIČKI INSTITUT SANU
ODELJENJE ZA MEHANIKU

PROGRAM ZA MAJ 2018.

Pozivamo Vas da učestvujete u radu sednica Odeljenja i to:

SREDA, 09.05.2018 u 18:00, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Slobodan Vujošević, Univerzitet u Podgorici
MATEMATIČKA FENOMENOLOGIJA MIHAILA PETROVIĆA
U dvadesetak rasprava koje je objavljivao tokom čitave profesorske karijere, Mihailo Petrović je sasvim samostalno i bez oslanjanja na druge izvore i uzore zasnovao nauku koju je nazvao matematičkom fenomenologijom. Tvrdio je da se radi o jednom obliku filozofije prirode u okviru koje mogu da se zasnuju sve druge nauke. Biće izložene glavne filozofske pretpostavke te nauke i sagledane u svetlu odgovarajućih rezultata savremene logike i filozofije nauke.
Zajednička sednica sa Odeljenjem za matematiku.



UTORAK, 22.05.2018 u 15:30, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Vladimir Dragović, Matematički institut SANU
MIHIALO PETROVIĆ, DIFERENCIJALNE JEDNAČINE I ALGEBARSKA GEOMETRIJA
Teško je naći još jedan primer čoveka i grada u kome bi se nalazile osnovna škola, gimnazija i kafana nazvane po tom čoveku. U Gradu je jedan pravi doktor postao alaski majstor. Koliko znamo o Čoveku i njegovim dostignućima? Govorićemo o spletu rezultata Mihaila Petrovića u kojima se sustiču algebarska geometrija i analitička teorija diferencijalnih jednačina. Ti rezultati su dobijeni u rasponu od skoro pola veka, od prve polovine 1890tih do pred kraj 1930tih, pod jakim uticajem Petrovićevog učitelja, Emila Pikara. Neki su zabeleženi u poznatim udžbenicima i monografijama objavljenim u Francuskoj i Rusiji. Mihailo Petrović je preminuo 1943. U Beogradu. U tom istom gradu, nakon pola veka počeo je da radi seminar Matematički metodi mehanike, koji se, u velikoj meri, bavi odnosom algebarske geometrije i diferencijalnih jednačina. Dvadeset pet godina kasnije odškrinjujemo riznicu Petrovićevih rezultata, brišemo prašinu sa starih rukopisa i polako spoznajemo delo velikog majstora. Ne možemo da se ne zapitamo kako se ideje i naučni rezultati šire i putuju kroz prostor i vreme.
Zajednička sednica sa Odeljenjem za matematiku i Odeljenjem za primenjenu matematiku i računarstvo.



SREDA, 30.05.2018 u 18:00, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Borislav Gajić, Matematički institut SANU
KONEKSIJE U NEHOLONOMNOJ MEHANICI I INTEGRABILNOST PROBLEMA KRETANJA DINAMIČKI NESIMETRIČNE LOPTE PO SFERI
Dajemo kratak prikaz linearnih koneksija koje se na prirodan način pojavljuju u neholonomnoj mehanici i razmatramo zamenu vremena koja uopštava metod Čapliginovog množioca. Kao primer, razmatramo kretanje dinamički nesimetrične lopte bez klizanja i rotacije oko vektora normale po sferi u proizvoljnoj dimenziji. Za poseban odnos poluprečnika lopte i sfere, odgovarajućom zamenom vremena pokazujemo potpunu integrabilnost problema.
Rezultati su dobijeni u saradnji sa B. Jovanovićem.



Predavanja su namenjena širokom krugu slušalaca, uključujući studente redovnih i doktorskih studija. Održavaju se sredom sa početkom u 18 sati u sali 301f na trećem spratu zgrade Matematičkog instituta SANU, Knez Mihailova 36.

dr Tatjana Jakšić Krüger
Sekretar Odeljenja za mehaniku
Matematickog instituta SANU
dr Božidar Jovanović
Upravnik odeljenja za mehaniku
Matematickog instituta SANU