ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Mechanics Colloquium

 

PROGRAM


MATEMATIČKI INSTITUT SANU
ODELJENJE ZA MEHANIKU

PROGRAM ZA NOVEMBAR 2019.

Pozivamo Vas da učestvujete u radu sednica Odeljenja i to:

SREDA, 06.11.2019 u 18:00, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Nikola Mirkov, Intitut za nuklearne nauke "Vinča"
O KONTROVERZI IMPLICITNOG NUMERIČKOG MODELIRANJA NERAZREŠENIH RAZMERA U TURBULENTNIM STRUJANJIMA
Modeliranje turbulentnih strujanja fluida ima veliki značaj kako sa stanovišta nauke, tako i sa stanovišta industrijske primene. Kako direktna numerička simulacija bazirana na direktnoj diskretizaciji Navier-Stokes-ovih jednačina nije moguća za mnoge praktične primere, zbog potrebe za nedostižnim proračunskim resursima, formulacija poznata pod nazivom Simulacija velikih vrtloga (Large-Eddy Simulation-LES, eng.) bazirana na prostorno filtriranim Navier-Stokes-ovim jednačinama dobija veliki značaj. Konvencionalna LES procedura sadrži, kao svoje korake, sledeća tri sastojka: filtriranje, diskretizaciju jednačina i eksplicitno modeliranje nerazrešenih razmera izostavljenih procesom filtriranja jednačina, kako bi zatvorili filtrirane jednačine. Istorijski razvoj drugog navedenog sastojka, numeričke diskretizacije, a koji je podrazumevao doprinose von Neumann-a, Richtmyer-a, Lax-a, Godunova i drugih, je dovodio do formulacije numeričkih algoritama koji su bili u stanju da oponašaju određene fizičke karakteristike eksplicitnih modela nerazrešenih razmera turbulencije. Napokon, razni autori dolaze do zaključka da numerički algoritmi sa karakteristikama nelinearnosti, monotonosti i disipativnim karakterom mogu biti korišćeni kao implicitni modeli nerazrešenih razmera turbulencije, bez potrebe za eksplicitnim modelima. Poslednjih dvadeset godina ideja biva razvijana, sa još prisutnim otporom dela naučne zajednice. U izlaganju će biti prikazan lični stav autora o ovoj tematici, baziran na konsultovnoj literaturi, ličnoj komunikaciji i sopstvenim proračunima od kojih će pojedini biti predstavljeni.

SREDA, 13.11.2019 u 18:00, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Filip Jevtić, Matematički institut SANU
GEDELOV ONTOLOŠKI ARGUMENT
Kurt Gedel, jedan od najpoznatijih matematičara 20. veka, i u širim krugovima postao je poznat po svojim rezultatima da se neprotivrečnost matematičkih teorija, a samim tim i mehanike, ne može dokazati unutar same teorije, kao i rešenju jednačina teorije relativnosti koje sadrži vremenske geodezijske linije difeomorfne kružnicama. Prikazaćemo jedan ne toliko poznat rezultat koji spada u tzv. ontološke argumente u prilog postojanja Boga, a izveden je u specifičnom sistemu modalne logike.

SREDA, 20.11.2019 u 18:00, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Dragoljub Dimitrijević, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Nišu
LAGRANŽIJAN DBI TIPA I SISTEMI SA VEZAMA
Lagranžijan(i) DBI tipa imaju nestandardni zapis, predstavljeni su preko proizvoda potencijalnog člana i funkcije kvadratnog korena koja sadrži kinetički član. To otežava proceduru kvantovanja. Mogući postupak standardizovanja zapisa lagranžijana (prevođenje u standardni, tj. kanonski oblik) zasniva se na proširenju faznog prostora (dodavanjem novih stepena slobode). Pri tome se pojavljuju veze prve i/ili druge klase i novodobijeni lagranžijan je u potpunosti ekvivalentan polaznom lagranžijanu.

SREDA, 27.11.2019 u 18:00, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Sanja Ružičić, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
DOPUSTIVA SINGULARNA REŠENJA SISTEMA GASNE DINAMIKE SA NEPOZITIVNIM PRITISKOM
Karakteristika (slabih) rešenja hiperboličnih sistema zakona održanja je da razvijaju prekide u konačnom vremenu, i često su neograničena, što se ispoljava kroz pojavu Dirakove delta funkcije. To sve povlači i pitanje njihove jedinstvenosti, odnosno fizičke delovima konstantne funkcije u odnosu na prostorne promenljive i mogu obuhvatiti veliki broj neograničenih rešenja sistema zakona održanja. Akcenat će biti stavljen na sistem gasne dinamike bez pritiska i na modele za Čapliginov gas kod kojih je pritisak negativan i obrnuto proporcionalan gustini gasa. Rešenja problema sa po delovima konstantnim početnim uslovom se mogu iskoristiti u konstrukciji neograničenih rešenja proizvoljnog početnog problema.

Predavanja su namenjena širokom krugu slušalaca, uključujući studente redovnih i doktorskih studija. Održavaju se sredom sa početkom u 18 sati u sali 301f na trećem spratu zgrade Matematičkog instituta SANU, Knez Mihailova 36.

dr Tatjana Jakšić Krüger
Sekretar Odeljenja za mehaniku
Matematickog instituta SANU
dr Božidar Jovanović
Upravnik odeljenja za mehaniku
Matematickog instituta SANU