Seminar on Applied Mathematics

 

PROGRAM


Matematički Institut
Matematički fakultet
Fakultet organizacionih nauka
JUPIM
IEEE Computer Chapter, Srbija

SEMINAR ZA PRIMENJENU I INDUSTRIJSKU MATEMATIKU

MI SANU, Knez Mihailova 36, sala 301f

PLAN RADA SEMINARA ZA MAJ 2011. GODINE

Utorak, 10.05.2011. u 14:15, Sala 301f, MI SANU:

Vladimir Vujin, FON, Beograd
MODEL IT INSFRASTRUKTURE NAUCNO-ISTRAZIVACKIH I OBRAZOVNIH USTANOVA

Sadrzaj: U ovom predavanju je dat prikaz modela IT infrastrukture koji naucno-istrazivackoj i obrazovnoj zajednici obezbedjuje savremene servise i tehnicku podrsku u svrhu unapredjenja naucno-istrazivackih i obrazovnih procesa. Centralno mesto u modelu pripada sistemu za upravljanje identitetom koji pruza mogucnost postojanja heterogene infrastrukture, sa jedinstvenim pogledom na sve identitete i izvore informacija. Opisana je realizacija distribuiranog fajl sistema sa ciljem efikasnijeg skladistenja velikih kolicina podataka, deljenja resursa, povecanja pouzdanosti i otpornosti na sistemske padove. Predstavljen je koncept Cloud Computinga kao nove tehnoloske platforme pomocu koje se moze izgraditi IT infrastruktura visoke skalabilnosti i pouzdanosti. Opisana je implementacija predstavljenog modela IT infrastukture, mreznih servisa i prikljucenje FON-ove infrasturkture konfederaciji autentifikacionih i autorizacionih infrastruktura svih evropskih Akademskih mreza.

Utorak, 17.05.2011. u 14:15, sala 301f, MI:

Aleksandar Kartelj, Matematicki fakultet, Beograd
RESAVANJE PROBLEMA MINIMALNE ENERGETSKE POVEZANOSTI KORISCENJEM METAHEURISTICKOG ALGORITMA ZASNOVANOG NA ELEKTROMAGNETIZMU

Sadrzaj: U ovom radu elektromagnetizam (EM) metaheuristika je iskoriscenja za resavanje NP-teskog problema odredjivanja minimalne energetske povezanosti (SMETP). Ovaj problem se pojavljuje u bezicnim senzorskim mrezama, gde je pitanje energetske potrosnje od velikog znacaja. Predlozena funkcija cilja je prilagodjena problemu i efektivno sprecava pojavu nezadovoljivih resenja. Predlozeni EM algoritam koristi efikasnu lokalnu pretragu kako bi ubrzao ukupno vreme izvrsavanja. Algoritam je testiran na asimetricnim i simetricnim slucajno generisanim instancama. Dobijena su optimalna resenja za sve instance manjih dimenzija, kod kojih je optimalno resenje poznato. Takodje su dobijena resenja za instance velikih dimenzija u razumnom vremenu izvrsavanja.

Utorak, 24.05.2011. u 14:15, sala 301f, MI SANU:

Stanko Stojiljkovic, novinar Politike
BUDUCNOST INFORMACIONIH TEHNOLOGIJA

Sadrzaj: Od samog nastanka informacione tehnologije koracaju ubrzavajucim hodom usavrsavanja povinujuci se cuvenom Murovom zakonu (Gordon Mur). Svakih 18 meseci, procesorska snaga sicilijumskih cipova se priblizno udvostruci, a cena dvostruko opadne. Susrecemo se, na prvi pogled, sa svojevrsnim eksponencijalnim rastom. Minulih decenija na pozornicu je stupila vestacka inteligencija koja je, na talasima zadivljujucih prodora u nanotehnologiji, biotehnologiji i neurologiji -- u sustini, dubokih uvida u fizici, hemiji i biologiji, pokatkad matematikom potkrepljenim -- sirom otvorila kapiju nadolazecoj vojsci masina nadmocnijih od coveka. Vestacka inteligencija ce, kako se uverljivo najavljuje, prevladati prirodnu koja se jedino pokoravala hirovitom toku evolucije.

Utorak, 31.05.2011. u 14:15, sala 301f, MI SANU:

Irena Jovanovic, Matematicki fakultet, Univerzitet u Beogradu
SPEKTRALNO RASTOJANJE GRAFOVA

Sadrzaj: Problem spektralnog rastojanja dva grafa sa jednakim brojem cvorova postavio je R. Brualdi 2007. godine. Definisao ga je kao sumu apsolutnih vrednosti razlike odgovarajucih sopstvenih vrednosti dva grafa, koje predstvaljaju spektar grafa dobijen u odnosu na matricu susedstva i koje su standardno date u opadajucem poretku. U saopstenju ce biti izlozeni osnovni rezultati vezani za ovu problematiku, koji ce izmedju ostalog obuhvatiti jedno gornje ogranicenje spektralnog rastojanja i osnovne relacije koje ga dovode u vezu sa energijom grafa. Takodje, bice prikazana spektralna rastojanja odredjenih tipova grafova, kao i eksperimentalni rezultati do kojih se doslo primenom razradjenog softvera za racunanje spektra i spektralnih distanci grafa, a koji ce biti ilustrovan na jednostavnijim primerima. Konacno, bice izlozeni i jos uvek otvoreni zadaci i problemi.

Kljucne reci: matrica susedstva, sopstvene vrednosti grafa, spektralno rastojanje, energija grafa, Interlacing Theorem.

Saopstenje je bazirano na rezultatima rada sa Dr Z. Stanicem.

RUKOVODIOCI SEMINARA

Vera Kovačević-Vujčić
Milan Dražić