ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Seminar
MATHEMATICS AND MUSIC

 

PROGRAM


Plan rada Seminara Matematika i muzika za NOVEMBAR 2019.



PONEDELJAK, 18.11.2019. u 14:15, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36.
Iva Salom
RAZVOJ MUZIČKIH SKALA KROZ ISTORIJU – OD PITAGORE DO JEDNAKO TEMPEROVANE SKALE
Jedna od direktnih veza između matematike i muzike je muzička skala ili lestvica, koja predstavlja niz uzastopnih tonova poređanih naviše ili naniže. Kroz osnovne karakteristike ljudskog čula sluha, pojmove konsonance i disonance, koji su bili poznati još u Staroj Grčkoj, a čija psohpfizička pozadina ni danas nije potpuno razjašnjena, prikazaćemo razvoj muzičkih skala od početaka razvoja teorije muzike u Pitagorino doba, do jednako temperovane skale, koja se danas najviše koristi u savremenoj muzici.



PONEDELJAK, 25.11.2019. u 14:15, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36.
Dragan Stojanović
FENOMENOLOGIJA I UMETNOST
Prvo delo Edmunda Huserla, zasnivača fenomenologije, bilo je "Filozofija aritmetike". U estetici, oslonjen na Huserlovu fenomenologiju, najdosledniji nastavljač bio je ontolog književnosti Roman Ingarden koji u svom delu "Ontologija umetnosti" govori i o muzici.

Predavanja su namenjena širokom krugu slušalaca, uključujući studente redovnih i doktorskih studija. Održavaju se ponedeljkom sa početkom u 14:15 sati u sali 301f na trećem spratu zgrade Matematičkog instituta SANU, Knez Mihailova 36.

Vesna Todorčević
Rukovodilac seminara
Filip Jevtić
Sekretar seminara