Seminar on Computer Science and Applied Mathematics

 

PROGRAM


Matematički Institut SANU, Beograd
Knez Mihajlova 36
Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu,
Jove Ilica 154
IEEE Chapter Computer Science (CO-16) Belgrade, Republic of Serbia

SEMINAR ZA RAČUNARSTVO I PRIMENJENU MATEMATIKU

MI SANU, Knez Mihailova 36, sala 301f

Upravni odbor Matematickog instituta SANU je na nedavnoj sednici doneo odluku da se dosadasnji Seminar za primenjenu matematiku, sada nazove Seminar za racunarstvo i primenjenu matematiku, a u cilju potenciranja znacaja racunarstva kao jedne od oblasti delatnosti Instituta. Istovremeno, Upravni odbor doneo je odluku o osnivanju Odeljenja za racunarstvo i primenjenu matematiku i vezao rad novog odeljenja za rad Seminara za racunarstvo i primenjenu matematiku.

PLAN RADA SEMINARA ZA DECEMBAR 2012. GODINE

Utorak, 04.12.2012. u 14:15, Sala 301f, MI SANU:

Dragan Djokic, Fakultet organizacionih nauka, Beograd
MODEL PORTALA ZA INTELIGENTNO UPRAVLJANJE ELEKTRONSKIM DOKUMENTIMA

Sadrzaj: Predmet predavanja je primena sevremenih informaciono-komunikacionih tehnologija u razvoju portala za inteligentno upravljanje elektronskim dokumentima. Resenje koje se razmatra zasniva se na ugradnji adaptivnih mehanizama u savremene sisteme ze upravljanje elektronskim dokumentima. Primenom razvijenog modela omogucava se efikasnije upravljanje elektronskim sadrzajima, interaktivnost i saradnja izmedju korisnika. Model je prilagodjen za primenu u velikim preduzecima. Razvijeni model je primenjen u realizaciji poslovnih procesa u Javnom preduzecu PTT saobracaja "Srbija".

Utorak, 11.12.2012. u 14:15h, Sala 301f, MI SANU:

Slavik Jablan, Visoka skola strukovnih studija za informacione i komunikacione tehnologije, Beograd
VIDJENJE PROSTORA U UMETNOSTI

Sadrzaj: Predavanjem je obuhvacen pregled prikazivanja 3D prostora u umetnosti, pocev od paleolitske umetnosti, umetnosti Egipta i Mesopotamije, grcke lokalne perspektive, rano-renesansne intuitivne perspektive, renesansne linearne perspektive, lazne perspektive, anamorfoza i vizuelnih iluzija.

NAPOMENA: Predvidjeno je da se ovo predavanje prenosi uzivo preko Interneta putem "webinara", tako da cete moci da ga pratite i iz svojih domova ili sa radnog mesta. Najava webinara vec je postavljena i mozete je pogledati nakon sto se registrujete kao korisnik webinara.

Postupak registracije je jednostavan. Potrebno je otici na adresu www.webinar.co.rs i kliknuti na dugme "Registrujte se" u desnom delu ekrana. Otvara se formular za unos podataka o korisniku. Ne morate popuniti sva polja, samo unesite neophodne podatke, a to su: ime, prezime, e-adresa, zeljeno korisnicko ime i lozinka. Registracija je izvrsena automatski, odmah nakon klika na dugme "Posalji".

Uvodni webinar "Vidjenje prostora u umetnosti" mozete pogledati tako sto cete klinuti na dugme "Arhiva postojecih webinara".

Ocekujemo vas i na samom predavanju u utorak, uzivo ili preko Interneta.

Utorak, 18.12.2012. u 14:15h, Sala 301f, MI SANU:

Marko Vulic, Fakultet organizacionih nauka, Beograd
MODEL UPRAVLJANJA ODNOSIMA SA STUDENTIMA U ELEKTRONSKOM OBRAZOVANJU

Sadrzaj: Predmet predavanja je razvoj modela za upravljanje odnosima sa studentima u elektronskom obrazovanju. Model obuhvata integraciju sistema za upravljanje ucenjem na daljinu, servisa za upravljanje odnosima sa klijentima, servisa za komunikaciju i saradnju. Primenom razvijenog modela unapredjuju se performanse procesa e-obrazovanja i postize vece zadovoljstvo studenata. Model je primenjen u sistemu za e-obrazovanje Laboratorije za elektronsko poslovanje na Fakultetu organizacionih nauka.

Ponedeljak, 24.12.2012. u 16:15, soba 301f, MI SANU:

Dejan Milojicic, IEEE Computer Society
HIGH PERFORMANCE COMPUTING IN THE CLOUD

Utorak, 25.12.2012. u 14:15, soba 301f, MI SANU:

Raka Jovanovic, MEGATREND univerzitet, Beograd
POBOLJSANJE METODA MRAVLJIH KOLONIJA ZA RESAVANJE NP-KOMPLETNIH OPTIMIZACIONIH ZADATAKA KOREKCIJOM FEROMONSKOG TRAGA

Sadrzaj: Predavanje je posveceno resavanju teskih optimizacionih problema iz oblasti grafova, upotrebom metaheuristike koja se zasniva na simulaciji ponasanja kolonije mrava odnosno optimizaciji mravljim kolonijama (OMK). Postoji niz metoda za resavanje ovog tipa problema koji se baziraju na populacijama poput rojeva cestica, kolonija pcela i OMK. OMK je prvi put primenjena na problemu trgovackog putnika. Upotreba OMK na ovaj problem se unapredjuje uvodjenjem nove vrste hibridizacije, koja se zasniva na korekciji feromonskog traga u zavisnosti od karakteristika najboljeg nadjenog resenja. Ideja je da se iz ovakvih resenja izbace delovi koji imaju neke nepozeljne karakteristike, usmeravanjem same kolonije na oblasti resenja u kojima se dobra resenja nalaze sa vecom verovatnocom. U izvrsenim testovima, na problemu trgovackog putnika je pokazano da ovakav pristup nalazi kvalitetnija resenja i ubrzava konvergenciju ka dobrim rezultatima. Na predavanju ce takodje biti prikazana adaptacija ove hibridizacije na znacajno drugaciji problem minimalnog tezinskog cvornog pokrivaca grafa, kao i pozitivni rezultati koji se na ovaj nacin postizu.

Cetvrtak, 27.12.2012. u 18:30, soba 301f, MI SANU:

Vladimir Brusic, Ph.D., Dana Farber Cancer Institute, Boston, MA, USA
Genetic analysis of individual's origin: Y chromosome, mitochondrial genes and HLA

RUKOVODIOCI SEMINARA

Vera Kovačević-Vujčić
Milan Dražić