ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Mathematical Colloquium

 

PROGRAM


ODELJENJE ZA MATEMATIKU
MATEMATIČKOG INSTITUTA SANU

                      

Registracija za učešće na seminaru je dostupna na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/tz97w4Hu4c3unsJ7N.
Ukoliko ste vec registrovani predavanje možete pratiti na sledećem linku (nakon sto se ulogujete):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/J6zEMJyMSoAbTMMX7.
Neulogovani korisnici mogu pratiti prenos predavanja na ovom linku (ali ne mogu postavljati pitanja osim putem chata i ne ulaze u evidenciju prisustva):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/T9XDGChhq8aDcNqmz/qw7wIwci2jv2rdg9I9CrXkm7OJhF_LB8DfjXZp4jTFV.


PROGRAM ZA FEBRUAR 2023.


PETAK, 10.02.2023. u 14:15, Kneza Mihaila 36, sala 301f i On-line
Tijana Šukilović, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu
UVOD U SUB-RIMANOVU GEOMETRIJU
Sub-Rimanova geometrija predstavlja uopštenje Rimanove geometrije u sledećem smislu: sub-Rimanovu mnogostrukost možemo posmatrati kao Rimanovu mnogostrukost sa skupom ograničenja za dopustive pravce kretanja. Osnovni primer dolazi iz mehanike: stanje objekta u pokretu jedinstveno je određeno njegovim položajem u prostoru i impulsom. Prirodno, neke trajektorije nisu dopustive. Na primer, ne možete promeniti brzinu kretanja bez promene položaja. Osim u klasičnoj mehanici, sub-Rimanova geometrija ima brojne primene u teoriji upravljanja, simplektičkoj i kontaktnoj geometriji, teoriji hipoeliptičkih operatora, geometrijskoj teoriji grupa itd. U fizici, sub-Rimanov prostor je model za razne interesantne strukture od problema parkiranja do mačke u slobodnom padu! Neke od ozbiljnijih oblasti primena su robotika, finansije, kvantna mehanika, neuro-biologija.
Na predavanju će biti reči o Hajzenbergovoj grupi H_3 i njenoj vezi sa izoperimetrijskim problemom i problemom Didone: koja je najkraća kriva koja obuhvata zadatu površ? Pridružujući problemu dodatnu promenljivu koja odgovara toj površini, problem ćemo svesti na traženje geodezijskih krivih za neku ne-Rimanovu geometriju trodimenzionog prostora. Biće pokazano da je to osnovni netrivijalni primer sub-Rimanove mnogostrukosti.
U drugom delu će se detaljnije razmatrati geodezijske krive. U Rimanovoj geometriji sve geodezijske krive su normalne (regularne), odnosno dobijaju se kao rešenja geodezijske jednačine. Specifičnost sub-Rimanove geometrije je postojanje abnormalnih (singularnih) geodezijskih krivih.



PETAK, 24.02.2023. u 14:15, Kneza Mihaila 36, sala 301f i On-line
Anastazia Žunić, Matematički institut SANU
PROCESIRANJE PRIRODNOG JEZIKA: KAKO JE POČELO I GDE SMO SADA?
Sa porastom količine tekstualnih podataka na internetu, prevashodno podataka koji su napisani prirodnim jezikom, pojavili su se različiti problemi. Procesiranje prirodnog jezika (engl. natural language processing) je oblast koja se pojavila kao rešenje za date probleme, naime to je oblast koja spaja lingvistiku i veštačku inteligenciju. Kao takva našla je primenu u različitim domenima, počevši od žurnalistike, sve do medicine. U ovom izlaganju biće predstavljeni sami počeci procesiranja prirodnog jezika, a potom će biti dat pregled aktuelnog stanja u oblasti. Osvrnućemo se takođe i na metode koje su se prethodno koristile u procesiranju prirodnog jezika, a zatim ćemo predstaviti njihov razvojni put sve do metoda koje se koriste danas.




Odeljenje za matematiku je opsti matematicki seminar namenjen sirokoj publici. Predavanja su prilagodjena matematicarima i onima koji zele da to postanu.


Zoran Petrić, Odeljenje za matematiku Matematickog instituta SANU