ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Mathematical Colloquium

 

PROGRAM


ODELJENJE ZA MATEMATIKU
MATEMATIČKOG INSTITUTA SANU

                      


PROGRAM ZA JUL 2022.


PETAK, 01.07.2022. u 14:15, Kneza Mihaila 36, sala 301f
Brankica Potkonjak Lukić, Ministarstvo odbrane Srbije
PRIMENA TEORIJE DETERMINISTIČKOG HAOSA NA MEĐUNARODNE ODNOSE POSLE HLADNOG RATA
Unapređujući naučne domete klasične fizike, teorija determinističkog haosa koja se bavi kvalitativnim izučavanjem nestabilnog aperiodičnog ponašanja u determinističkim nelinearnim dinamičkim sistemima, poseduje potencijal da poveže različite naučne oblasti i omogući istraživanje zasnovano na specifičnim teorijskim modelima i matematičkim alatima koji se primenjuju kako u prirodnim tako sve više i u društvenim naukama. Uvažavajući sistemski pristup i nelinearnost kao inherentnu odliku ponašanja otvorenih i dinamičkih sistema realnog sveta, ova teorija svoju primenu nalazi i u istraživanju i utvrđivanju stvarne prirode i dinamike procesa koji se događaju u okviru međunarodnih odnosa, što se, pre svega, odnosi na krize i oružane sukobe. Istraživanje primene teorije determinističkog haosa na međunarodne odnose u posthladnoratovskom periodu primarno je fokusirano na bezbednosni aspekt međunarodnih odnosa, kao jedan od važnih domena istraživanja nauke o međunarodnim odnosima. Nalazi ukazuju na potrebu preispitivanja i osavremenjavanja postojećeg tradicionalnog okvira istraživanja u ovoj oblasti kroz uklapanje u okvire moderne nauke. Usvajanjem novih saznanja iz drugih naučnih disciplina i širenjem teorijskog i metodološkog okvira istraživanja društvenih fenomena stvorio bi se osnov i otvorio prostor za prevazilaženje postojećih slabosti i unapređenje izgrađenosti nauke o međunarodnim odnosima, a time i za rešavanje mnogih aktuelnih, ali i dalje nedovoljno ili neadekvatno istraženih problema. U tom kontekstu, nalazi istraživanja nude argumentaciju za neosnovanost kritika koje se iznose na račun teorija međunarodnih odnosa zbog nemogućnosti da na adekvatan način objasne i predvide buduće stanje međunarodnog sistema. Sagledavajući međunarodnu stvarnost sa aspekta koji nije uobičajen u društvenim naukama i primenom istraživačkog pristupa primerenog savremenim trendovima u nauci, otvorena su određena pitanja u vezi sa daljim razvojem nauke o međunarodnim odnosima, sugerišući potrebu interdisciplinarnog pristupa i ostvarivanja bliže saradnje sa drugim naukama i disciplinama. Inkorporiranje dostignuća teorije determinističkog haosa u osnovne postavke nauke o međunarodnim odnosima i u teorije međunarodnih odnosa doprinelo bi njihovom upotpunjavanju i uklapanju u savremene naučne tokove.



SREDA, 13.07.2022. u 18:00, Kneza Mihaila 36, sala 301f
Vojkan Jakšić, McGill University, Montral
APPROACH TO EQUILIBRIUM IN TRANSLATION-INVARIANT QUANTUM SYSTEMS: SOME STRUCTURAL RESULTS
We formulate the problem of approach to equilibrium in algebraic quantum statistical mechanics and study some of its structural aspects, focusing on the relation between the zeroth law of thermodynamics (approach to equilibrium) and the second law (increase of entropy). Our main result is that approach to equilibrium is necessarily accompanied by a strict increase of the specific (mean) entropy. In the course of our analysis, we introduce the concept of quantum weak Gibbs state which is of independent interest.
This is a joint work with C. Tauber and C.-A. Pillet
Zajednički sastanak sa Odeljenjem za mehaniku.

Obavezno je nošenje maski i održavanje distance. Broj prisutnih na predavanju ograničen na najviše 10 (uključujući i predavača).


Odeljenje za matematiku je opsti matematicki seminar namenjen sirokoj publici. Predavanja su prilagodjena matematicarima i onima koji zele da to postanu.


Zoran Petric, Odeljenje za matematiku Matematickog instituta SANU