ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Mechanics Colloquium

 

PROGRAM


MATEMATIČKI INSTITUT SANU
ODELJENJE ZA MEHANIKU

PROGRAM ZA NOVEMBAR 2020.

Pozivamo Vas da učestvujete u radu sednica Odeljenja i to:

SREDA, 04.11.2020. u 18:00, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Marko Ćosić, Laboratorija za fiziku, Institut za nuklearne nauke Vinča, Univerzitet u Beogradu
ZNAČAJ SINGULARITETA ZA KANALISANJE JONA KROZ NANOSTRUKTURNE MATERIJALE
Detaljno je razmatrano kretanje naelektrisanh čestica kroz nanostrukturne materijale. Potencijal interakcije jon materijal dobijen je polazeći od jon-atomskog potencijala uz korišćenje kontinualne aproksimacije. Preslikavanja početne pozicije jona u krajnju poziciju odnosno izlazni ugao konstruisana su na osnovu jednačina kretanja. Biće pokazano da su sva važna svojstva efekta kanalisanja povezana sa singularitetima uočenih preslikavanja.
Na kraju biće razmotrene neke od mogućih primena duginog kanalisanja, kao što su: mogućnost određivanja ispravnog jon-atom potencijala interakcije, ostvarivanja subatomske mikroskopije.

SREDA, 18.11.2020. u 18:00, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Tijana Šukilović, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu
KLASIFIKACIJA LEVO-INVARIJANTNIH METRIKA NA ČETVORODIMENZIONIM REŠIVIM LIJEVIM GRUPAMA
Par $(\mathfrak g,\langle\cdot,\cdot\rangle)$ gde je $\mathfrak g$ Lijeva algebra i $\langle\cdot,\cdot\rangle$ skalarni proizvod proizvoljne signature naziva se metrička Lijeva algebra. Kako skalarni proizvod na Lijevoj algebri ima jedinstveno produženje na levo-invarijantnu metriku $g$ na odgovarajućoj prosto povezanoj Lijevoj grupi $G$, problem klasifikacije metrika na grupi se svodi na klasifikaciju metričkih algebri. Ideja klasifikacije je da se izomorfne klase različitih levo-invarijantnih metrika posmatraju kao orbite grupe automorfizama $Aut(\matfrak g)$ koja prirodno dejstvuje na prostoru levo-invarijantnih metrika. Dva neekvivalentna skalarna proizvoda na algebri $\mathfrak g$ definišu dve metričke algebre na istom prostoru. Na predavanju će biti pokazano da su u slučaju četvorodimenzionih rešivih Lijevih grupa izometrične metričke algebre istovremeno i izomorfne.

SREDA, 25.11.2020. u 18:00, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Nataša Todorović, Astronomska opservatorija u Beogradu
LUČNA STRUKTURA HAOSA U SUNČEVOM SISTEMU
Sunčev sistem je u celosti isprepleten određenim dinamičkim kanalima koji predstavljaju važan element u navigaciji svemirskih letelica, dizajniranju misija, ali i u iznenadnom pojavljivanju ili nestanku kometa. Pomenuti kanali zapravo deluju duž stabilnih (ili nestabilnih) mnogostrukosti koje proizilaze iz Lagranževih tačaka ili njihovih okolnih orbita. Zbog svoje složene strukture, ove mnogostrukosti bilo je moguće detektovati samo u okolini ovih tačaka ili samo duže jedne trajektorije u ograničenom domenu. U izlaganju ćemo dati prikaz do sada neotkrivene globalne arhitekture ovih mnogostrukosti, od asteroidnog pojasa do planete Uran. Pokazaćemo da se one protežu kao niz lučnih struktura duž cele oblasti koju smo posmatrali. Jupiter, kao najmasivnija planeta, ima i najznačajniju ulogu u stvaranju ovih mnogostrukosti, pa tako i najveću ulogu u brzom transportu malih tela kroz Sunčev sistem (iz okoline Jupitera do kraja Sunčevog sistema stiže se za svega 10 godina). Svaka planeta generiše svoje lukove, koji prožimaju ceo prostor stvarajući tako gustu mrežu brzih puteva, nebeskih auto-puteva.

Obavezno je nošenje maski i održavanje distance. Broj prisutnih na predavanju ograničen na najviše 10 (uključujući i predavača).

Predavanja su namenjena širokom krugu slušalaca, uključujući studente redovnih i doktorskih studija. Održavaju se sredom sa početkom u 18 sati u sali 301f na trećem spratu zgrade Matematičkog instituta SANU, Knez Mihailova 36.

dr Tatjana Jakšić Krüger
Sekretar Odeljenja za mehaniku
Matematickog instituta SANU
dr Božidar Jovanović
Upravnik odeljenja za mehaniku
Matematickog instituta SANU