ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Seminar for History and Philosophy of Mathematics and Mechanics

 

PROGRAM


MATEMATIČKI INSTITUT SANU
Seminar za istoriju i filosofiju matematike

PLAN RADA ZA APRIL 2023.



Registracija za učešće na seminaru je dostupna na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/MHaQQR4N6GC9gf29M
Predavanje možete pratiti na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/XjqxTydnJzqQNAAMf
Neulogovani korisnici mogu pratiti prenos predavanja ali ne mogu postavljati pitanja i ne ulaze u evidenciju prisustva.





UTORAK, 11.04.2023. u 12:15 sati, Kneza Mihaila 36, sala 301f
Branislav Boričić, Ekonomski fakultet, Univerzitet u Beogradu
(NE)MOGUĆNOST DRUŠTVENOG IZBORA
Pitanje egzistencije matematičkog objekta se lako može poistovetiti sa neprotivrečnošću konteksta u kojem se taj objekt definiše. Ovu ideju ćemo obrazložiti na primeru Arrow-Sen-ove teorije društvenog izbora, čiji centralni deo predstavlјaju "teoreme nemogućnosti", tj. tvrđenja koja identifikuju protivrečnosti pojedinih fragmenata ove teorije. Tema (ne)mogućnosti društvenog izbora je najmanje četiri puta ovenčana Nobelovom nagradom za ekonomiju (K. J. Arrow, 1972; J. M. Buchanan Jr., 1986; A. K. Sen, 1998; E. S. Maskin, 2007)). U izlaganju ćemo ukazati na nekoliko pristupačnih primera formalnog opisa principa društvenog izbora koji dovode do tih protivrečnosti.



UTORAK, 25.04.2023. u 12:15 sati, Kneza Mihaila 36, sala 301f
Natalija Jelenković, profesor matematike i informatike, Beograd
KREATIVNO REŠAVANJE MATEMATIČKIH PROBLEMA KROZ VREME
Uspešno rešavanje matematičkih problema sastoji se od podsticanja na razmišlјanje o problemu prvo kroz razumevanje i rezonovanje a zatim korišćenjem naučnih principa kao što su analiza, sinteza, generalizacija, vizuelizacija, asocijacija, apstrakcija.
Prezentovanja teme je u vidu heurističkog osvrta na kreativno rešavanje matematičkih problema korišćenjem različitih metoda u algoritamskim postupcima. Od cilјa do ishoda ili od početka pravilnog definisanja problema do idejnog rešavanja biće prikazan i naučni doprinos matematičara Đerđa Polјe (Pólya György, 1887-1985), kao i dalјi razvoj njegovih ideja kroz vreme. Pre opisa svega oko ideja i problema istaći će se prvo kako je Polјa živeo, obrazovao se i razvijao svoj kreativni matematički način razmišlјanja, rezonovanja i stvaranja. Sve to ima za cilј da se na primeru Đerđa Polјe povežu život i matematika sa naukom i rešavanjem problema.

Seminar se održava u sali 301F u Institutu, na III spratu, lift levo gledano sa ulaza, u zgradi preko puta zgrade SANU (nekadašnja SDK), Knez Mihailova 36.

Rukovodilac Seminara
Prof. dr Milan Božić