ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Seminar for Probability Logic

 

PROGRAM


Plan rada Seminara Verovatnosnih logika za APRIL 2023.

Sastanci seminara verovatnosnih logika Matematickog instituta SANU odrzavaju se na adresi: Kneza Mihaila 36/III sprat, soba 301f - sala za seminare. Sastanci se odrzavaju cetvrtkom posle podne, od 14h, pod rukovodstvom Profesora Miodraga Raskovica.

Video prenos predavanja možete pratiti putem linka:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/kdyH6izdfFkxcpe8P/?group=kdyH6izdfFkxcpe8P
Ukoliko želite da aktivno učestvujete (u smislu vaših eventualnih pitanja ili komentara) možete se prijaviti putem registracione forme na ovom linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/gvS3adhP2bTJ8ZuDT

 

ČETVRTAK, 06.04.2023. u 14:00, sala 301f, Kneza Mihaila 36 i On-line
Aleksandra Fostikov, Istorijski institut, Beograd
RAZGOVOR SA VEŠTAČKOM INTELIGENCIJOM, RAZGOVOR IZMEDJU VEŠTAČKIH INTELIGENCIJA - TESTNA ISPITIVANJA
Tokom nedavnog proboja veštačke inteligencije u svakodnevnicu, i stvaranja mogućnosti da se ista testira putem otvorenog pristupa, izvedena su praktična testiranja sledećih modela: ChatGPT 3.5, Perplexity i Bing. Mada su sva tri zasnovana na u osnovi istom razvoju AI kojom je kompanija OpenAI izvršila prodor na tržište, ipak se u osnovi razlikuju u mogućnostima shodno postavljenim parametrima. Predavanje je podeljeno u dva dela. U prvom je prikazana opšta komunikacija sa pojedinačnim modelima, pri čemu je akcenat stavljen na različita pitanja vezana kako za svakodnevnicu, ali i samom igranju sa AI, kako bi se ispitalo kako "pepcepiraju" našu prirodnu realnost i jezik, pri čemu su ovi modeli uvučeni u različite konverzacije bilo o sebi ili ljudima. U drugom delu pažnja je posvećena međusobnoj komunikaciji izmeđe dva ili tri AI-ja, pri čemu se ta konverzacija vodila preko posrednika, odnosno u ovom slučaju autora predavanja, čime je premošćena njihova nesposobnost međusobne komunikacije u savremenom trenutku osim u vođenim eksperimentima. Shodno primerima koji će biti prikazani treba napomenuti da komunikacija između prirodne i veštačke inteligencije odnosno covek-AI, se razlikuje od one između dve veštačke odnosno AI vs AI ne samo u samoj biti postavljanja pitanja i odgovora koji se kao i u prvom primeru mogu bazirati na naturalnim društvenim normama ili biasima, već i na činjenici da njihova međusobna komunikacija može biti u izvesnim slučajevima gde je potrebna izvesna saradnja u rešavanju određene problematike brža i delotvornija. Takođe posebnu zanimljivost predstavlja i njihov međusobni odnos razmatranja podataka.

ČETVRTAK, 20.04.2023. u 14:00, sala 301f, Kneza Mihaila 36 i On-line
Anđelka Zečević
ChatGPT
ChatGPT, model kompanije OpenAI poznat po svojim mogućnostima da tečno odgovori na vrlo raznovrstan skup pitanja, je od trenutka objavljivanja postao predmet mnogih diskusija o veštačkoj inteligenciji i vizijama njenog daljeg razvoja. U ovom izlaganju osvrnućemo se na tehnički aspekt modela ChatGPT, pre svega, na velike jezičke modele GPT porodice i paradigmu učenja potkrepljivanjem na osnovu humane povratne informacije (engl. reinforcement learning from human feedback). Razmotrićemo i značaj promptova u procesu generisanja odgovora ovog modela, kao i tehnike evaluacije kojima se mogu steći bolji uvidi u njegove kvalitete i mane.
Predavanje je otkazano. O novom terminu blagovremeno cemo Vas obavestiti.



Beograd, 2023.

Sekretar Seminara:
Bojana Lasković
Rukovodilac Seminara:
Prof. dr Miodrag Rašković