ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Seminar for
RELATIVITY THEORY AND COSMOLOGICAL MODELS

 

PROGRAM


Plan rada Seminara za teoriju relativnosti i kosmološke modele za NOVEMBAR 2021.




SREDA, 03.11.2021. u 11:00, Online
Marina Pavlović, MISANU
ISPITIVANJE UTICAJA INTERAKCIJA GALAKSIJA NA NJIHOVO NETERMALNO RADIO ZRAČENJE
Poznato je da postoji jaka linearna korelacija između dalekog infracrvenog (DIR) i radio zračenja kod galaksija u kojima se aktivno formiraju zvezde. Međutim, nova istraživanja, posebno na velikim crvenim pomacima, ukazuju na evoluciju korelacije kada se krećemo ka visokim crvenim pomacima. Pitanje koje se onda samo postavlja je - šta pokreće ovu evoluciju? U ovom radu istražujemo mogućnost da se odgovor krije u galaktičkim interakcijama. Analizirali smo COSMOS uzorak submilimetar galaksija, čije su morfologije prethodno određene. U ovom uzorku posmatramo DIR-radio korelaciju odvojeno kod galaksija različitih morfoloških tipova. Preliminarni rezultati su pokazali da iako u okviru greške ne vidimo nikakvu evoluciju korelacije sa crvenim pomakom ni kod jednog morfološkog tipa galaksija, čini se da je ova evolucija jača kod nepravilnih galaksija što može ukazivati na to da je interakcija između galaksija ipak zaslužna za ovakvo ponašanje ove, do sada stabilne korelacije.



SREDA, 17.11.2021. u 11:00, Online
Danijela Branković, Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Beogradu
DINAMIKA LAMBDA-CDM MODELA UNIVERZUMA SA MATEMATIČKOG ASPEKTA
Primenićemo teoriju dinamičkih sistema u proučavanju dinamike standardnog kosmološkog modela univerzuma, pod pretpostavkom da sadržaj materije u našem univerzumu predstavljaju barotropski fluidi koji nemaju međusobnu interakciju.

SREDA, 24.11.2021. u 11:00, Kneѕa Mihaila 36, III sprat, sala 301f i Online
Nenad Švrakić, Teksas A&M Univerzitet u Kataru
TOPOLOŠKE FAZE I KOMPLEKSNI SISTEMI - NOBELOVE NAGRADE ZA FIZIKU 2016. I 2021.
Godine 2016. dodeljena je Nobelova nagrada za fiziku istraživačima D. Thouless, M. Kosterlitz i D. Haldane za otkriće "topoloških faza", ranije nepoznatih stanja materije. Ovo otkriće, napravljeno polovinom sedamdesetih godina prošlog veka, je postalo paradigma za mnoge fenomene koji se ispoljavaju u kvantnim i/ili ohlađenim sistemima. Polovina Nobelova nagradu za fiziku 2021. godine je dodeljena italijanskom fizičari Giorgio Parisiju za njegov teorijski rad na kompleksnim sistemima, koji uključuju neuređene (amorfne) sisteme, posebno spinska stakla, kao i kolektivna/komplesna ponašanja u biologiji (jata ptica ili riba, na primer). Matematičke tehnike koje je razvio za rešavanje ovih problema imaju značajnu primenu u proučavanju mnogih drugih kompleksnih sistema, kao što je klima. Izlaganje je planirano kao pedagoška prezentacija ovih značajnih otkrića, a namenjeno je ljudima koji nemaju prethodna detaljna znanja iz oblasti topoloških faza i kompleksnih sistema.


Predavanja su namenjena sirokom krugu slusalaca, ukljucujuci studente redovnih i doktorskih studija. Seminar će se održavati po najavi: sredom u 11:00h, sala 301f Matematikog instituta SANU, III sprat, Knez Mihailova 36.

prof. dr Žarko Mijajlović
Rukovodilac seminara
Tatjana Jakšić Kruger
Sekretar seminara