ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Seminar on Computer Science and Applied Mathematics

 

PROGRAM


Matematički Institut SANU, Beograd
Knez Mihajlova 36
Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu,
Jove Ilica 154
IEEE Chapter Computer Science (CO-16) Belgrade, Republic of Serbia

SEMINAR ZA RAČUNARSTVO I PRIMENJENU MATEMATIKU

MI SANU, Knez Mihailova 36, sala 301f

Upravni odbor Matematickog instituta SANU je na nedavnoj sednici doneo odluku da se dosadasnji Seminar za primenjenu matematiku, sada nazove Seminar za racunarstvo i primenjenu matematiku, a u cilju potenciranja znacaja racunarstva kao jedne od oblasti delatnosti Instituta. Istovremeno, Upravni odbor doneo je odluku o osnivanju Odeljenja za racunarstvo i primenjenu matematiku i vezao rad novog odeljenja za rad Seminara za racunarstvo i primenjenu matematiku.

PLAN RADA SEMINARA ZA NOVEMBAR 2016. GODINE



UTORAK, 01.11.2016. u 14:15, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Dr Lena Đorđević, Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu
DETEKCIJA I ANALIZA GREŠAKA U IMPLEMENTACIJI DINAMIČKIH DISKRETNIH MODELA UPRAVLJANJA ZALIHAMA
Diskretnim dinamičkim simulacionim spredšit modelom se, na verodostojan način, mogu predstaviti i rešavati problemi upravljanja zalihama sa kompleksnim matematičkim aparatima, i oni se, na taj način, mogu relativno jednostavno primeniti u realnim sistemima. Osnovna tema ovog predavnja je pristup za obezbeđenje višeg kvaliteta dinamičkih diskretnih modela za upravljanje zalihama, razvijenih u spredšitovima. Pristup je namenjen detekciji i analizi grešaka u navedenim modelima i utvrđivanju njihovih uzroka na brz i efikasan način. Novorazvijeni pristup se zasniva na karakteristikama problema i načinu modeliranja,kao i metodama operacionih istraživanja, tehnikama razvijenim u oblasti informacionih sistema i spredšit inženjerstva. Razvoj i evaluacija pristupa je realizovana nad spredšit modelom ekonomične količine naručivanja zaliha za više proizvoda sa ograničenim prostorom skladištenja.


UTORAK, 08.11.2016. u 14:15, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Tatjana Jakšić Kruger, Matematički institut SANU
KONVERGENCIJA BCO METODE
Metoda optimizacije kolonijom pčela (Bee Colony Optimization, BCO) je algoritam inspirisan prirodom, preciznije ponašanjem pčela u potrazi za hranom. To je metaheuristička metoda namenjena za primenu na teške probleme optimizaijce koji se javljaju u realnom životu.
BCO su predložili Lučić i Teodorović 2001. godine.
Veoma je jednostavna, ali efikasna metoda koja je već uspešno primenjena na razne probleme kombinatorne i kontinualne optimizacije. Na predavanju će biti izložena teorijska verifikacija algoritma kao i dokazi konvergencije raznih varijanti BCO metode. Prikazani rezultati smanjuju jaz između uspešne praktične primene i nedostajuće teorijske analize.


UTORAK, 15.11.2016. u 14:15, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Miloš Milutinović, Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu
MODEL SISTEMA ZA ADAPTIVNO MOBILNO UČENJE STRANIH JEZIKA
Predmet istraživanja je adaptivno mobilno učenje stranih jezika. Centralni problem je ispitivanje metoda i tehnika prilagođavanja jezičkih obrazovnih sadržaja i načina prezentacije i interakcije u skladu sa kognitivnim mogućnostima korisnika u pokretu. Razvijeni model za mobilno adaptivno učenje stranih jezika razmatra različite parametre adaptacije primenjive na mobilno okruženje i obuhvata ontološki okvir za formalno opisivanje obrazovnih sadržaja, karakteristika mobilnog uređaja, učenika i konteksta učenja. Pri opisivanju obrazovnih sadržaja, primenjeni su objekti učenja kao standardne jedinice sadržaja. Na osnovu ontološkog okvira i metapodataka objekata učenja, predstavljen je mehanizam za pregovaranje i adaptaciju. Predloženi model je razvijen i implementiran u okviru infrastrukture za računarstvo u oblaku Katedre za elektronsko poslovanje na Fakultetu organizacionih nauka. Implementacija je izvedena za učenje japanskog jezika korišćenjem mreža reči kao osnove za izgradnju baze znanja.


UTORAK, 22.11.2016. u 14:15, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Aleksandra Delić, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu
ANALIZA GREŠKE DIFERENCIJSKE SHEME ZA JEDNAČINU ANOMALNE DIFUZIJE
Jednačina anomalne difuzije se dobija iz jednačine provođenja toplote zamenom prvog (klasičnog) izvoda po vremenskoj promenljivoj sa izvodom razlomljenog reda vrednosti između 0 i 1. Poslednjih godina se intenzivno istražuju jedančine ovog tipa. Interesantna pojava kod njih je da glatkost svih ulaznih podataka ne garantuje glatkost rešenja na zatvorenom domenu problema. Obično se pojavljuje sloj u kome se rešenje naglo menja kada vremenska promenljiva t teži ka 0+. Prikazaćemo analizu greške najpopularnije L1 sheme i zavisnost reda konvergencije u odnosu na regularnost rešenja.


UTORAK, 29.11.2016. u 14:15, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Doc. dr Veljko Jeremić, Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu
PROBLEMATIKA DEFINISANJA I EVALUACIJE KOMPOZITNIH INDIKATORA
Problematika definisanja i evaluacije kompozitnih indikatora zaokuplja pažnju brojnih istraživača. Fenomeni poput merenja blagostanja nacija, evaluacije stepena ispunjenosti Milenijumskih ciljeva razvoja, rangiranja univerziteta i sl., zasnivaju se na velikom broju indikatora koji su, najčešće, izraženi u različitim mernim jedinicama. Poseban je izazov integrisati raznolike indikatore u jednu vrednost koja bi predstavljala rang određenog entiteta. Autor će pokušati da predstavi napore koje istraživači ulažu kako bi se formulisao, što je moguće objektivniji, pristup u kreiranju i evaluaciji kompozitnih indikatora. Kroz odgovarajuće studije slučaja i prikaz do sada ostvarenih naučnih rezultata biće naglašena potreba veće uključenosti donosioca političkih odluka u sam proces definisanja kompozitnih indikatora.


RUKOVODIOCI SEMINARA

MI SANU
Vera Kovačević-Vujčić
Milan Dražić

FON
Zorica Bogdanovic
Marijana Despotovic-Zrakic

IEEE
Bozidar Radenkovic