ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Mechanics Colloquium

 

PROGRAM


MATEMATIČKI INSTITUT SANU
ODELJENJE ZA MEHANIKU

PROGRAM ZA DECEMBAR 2022.

 


Predavanja se mogu pratiti na daljinu preko stranice:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc
Ukoliko želite da učestvujete u radu seminara ili da postavite pitanja na kraju predavanja, a još niste registrovani na miteam platformi Matematičkog instituta, možete se registrovati popunjavanjem forme:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8
Arhiva snimljenih predavanja se nalazi na stranici:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/j9rAJJvBQHx2zgSSH



Pozivamo Vas da učestvujete u radu sednica Odeljenja i to:

Sreda, 14.12.2022. u 18:00, Knez Mihailova 36, sala 301f i Online
Slobodanka Boljanović, Matematički institut SANU
ANALIZA DEGRADACIJE ČVRSTOĆE PLOČE SA ELIPTIČNIM OŠTEĆENJEM PRI DEJSTVU DINAMIČKOG OPTEREĆENJA
Dinamičko opterećenje često dovodi do promena u performansama velikih pokretnih sistema zbog pojave površinskih oštećenja, ugrožavajući relevantne radne operacije u vazduhoplovnom, odbrambenom i automobilskom sektoru. U tom kontekstu, razvijanje pouzdanih proračunskih modela koji omogućavaju kvantifikaciju dinamičkog odgovora opasnih faktora koncentracije napona, kao što su površinske eliptične prsline, je i dalje jedan od ključnih aspekata u dizajniranju stabilnosti na zamor. Kroz ovo istraživanje se razmatra mehanizam degradacije usled interakcije između efekata eliptične prsline i efekata primenjenog opterečenja uz razvijanje novog proračunskog modela. Interakcije oko vrha prsline i gradijenti širenja će biti evaluirani primenom novih analitičkih rešenja baziranih na strategijama tolerancije oštećenja. Pošto postizanje relevantnih performansi sigurnog integriteta pokretnih sistema zahteva detaljnu analizu preostale čvrstoće, varijacija broja ciklusa opterećenja u odnosu na širenje prsline u dva kritična pravca će biti procenjivana korišćenjem novog razvijenog analitičkog modela. U okviru ove prezentacije nekoliko slučajeva od tehničkog interesa će biti detaljno obrađeno uz uključivanje karakteristika oblika prsline kao i parametara profila opterećenja. Budući da su relevantne promene u dinamičkom odgovoru obezbeđene kroz nove korelacije varijacija veka uspešno verifikovane u odnosu na dužinu prsline u dva kritična pravca, proračunski model ima veliki potencijal za pouzdano projektovanje zasnovano na toleranciji oštečenja i procene prilikom obaveznih kontrola održavanja tokom eksploatacije.

Sreda, 21.12.2022. u 18:00, Knez Mihailova 36, sala 301f i Online
Jela M. Burazer, Univerzitet u Beogradu, Mašinski fakultet
O FENOMENU RASLOJAVANJA POLJA TOTALNE TEMPERATURE
Predmet izlaganja je turbulentno stišljivo vihorno strujanje u Rank-Hilšovoj vrtložnoj cevi, a u vezi sa strujno-termodinamičkim fenomenom raslojavanja polja totalne temperature. Istraživanje se sprovodi numeričkim putem, primenom softvera otvorenog kôda - OpenFOAM. Tri nova solvera zasnovana na jednačini ukupne energije, implementirana su u ovaj programski kôd. Budući da se radi o stišljivom strujanju, pored jednačine kontinuiteta i jednačina količine kretanja, rešava se i jednačina energije. Primenom Rejnoldsove statistike i osrednjavanja se, u slučaju turbulentnog stišljivog strujanja, u jednačinama pojavljuju nove nepoznate korelacije. U tom smislu se u ovom slučaju strujanja uvodi Favreovo osrednjavanje jednačina. Verifikacija i validacija novoformiranih solvera je vršena na dve različite geometrije vrtložne cevi, kao i u strujnom prostoru opstrujavanja cilindra. Proračuni su rađeni na dvodimenzionalnim proračunskim domenima. U okviru RANS proračuna su za modeliranje turbulencije korišćeni dvojednačinski i puni naponski modeli. Združena analiza fenomena raslojavanja polja totalne temperature u vrtložnoj cevi i vrtložnom tragu iza opstrujavanog cilindra doprinosi sveobuhvatnijoj analizi ovog fenomena od velikog teorijskog i praktičnog značaja.

Sreda, 28.12.2022. u 18:00, Knez Mihailova 36, sala 301f i Online
Vladimir Dragović, Univerzitet Teksasa u Dalasu; MISANU
ORTOGONALNE I LINEARNE REGRESIJE, MOMENTI INERCIJE I KONFOKALNE KVADRIKE
Cilj nam je da istaknemo i razvijamo mostove između statistike, mehanike i geometrije. Povezujemo konfokalne pramenove kvadrika i momente inercija sa ortogonalnom i linearnom regresijom. Za zadati sistem tačaka u k-dimenzionom prostoru, koji ne pripadaju nijednoj afinoj hiperravni, konstruišemo konfokalni pramen kvadrika sa sledećim svojstvima: (i) Sve hiperravni u odnosu na koje zadati sistem tačaka ima jednake momente inercije su tangente na jednu te istu kvadriku iz pramena. (ii) Za bilo koju tačku P, među hiperravnima koje je sadrže, najmanji moment je u odnosu na tangentu na kvadriku koja sadrži P, kojoj odgovara najveća Jakobijeva koordinata. Najveći moment je u odnosu na tangentu na elipsiod iz konfokalnog pramena kvadrika, koji sadrži P. Oba rezultata predstavljaju uopštenja fundamentalnog Pirsonovog rezultata kojim je zasnovana ortogonalna regresija. Navodimo primenu dobijenih rezultata u prirodnim primerima u statistici modela sa mernim greškama (EIV) i restrikovanoj regresiji. U konstrukciji konfokalnog pramena kvadrika koristimo tačke u kojima je elipsoid inercije simetričan. Predavanje je zasnovano na zajedničkom radu sa Borislavom Gajićem.
Zajednički sastanak sa Odeljenjem za Matematiku.

Obavezno je nošenje maski i održavanje distance. Broj prisutnih na predavanju ograničen na najviše 10 (uključujući i predavača).

Predavanja su namenjena širokom krugu slušalaca, uključujući studente redovnih i doktorskih studija. Održavaju se sredom sa početkom u 18 sati u sali 301f na trećem spratu zgrade Matematičkog instituta SANU, Knez Mihailova 36.

Marijana Babić
Sekretar Odeljenja za mehaniku
Matematickog instituta SANU
dr Božidar Jovanović
Upravnik odeljenja za mehaniku
Matematickog instituta SANU