ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Mechanics Colloquium

 

PROGRAM


MATEMATIČKI INSTITUT SANU
ODELJENJE ZA MEHANIKU

PROGRAM ZA DECEMBAR 2024.

 


Predavanja se mogu pratiti na daljinu preko stranice:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc
Ukoliko želite da učestvujete u radu seminara ili da postavite pitanja na kraju predavanja, a još niste registrovani na miteam platformi Matematičkog instituta, možete se registrovati popunjavanjem forme:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8
Arhiva snimljenih predavanja se nalazi na stranici:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/j9rAJJvBQHx2zgSSH



Pozivamo Vas da učestvujete u radu sednica Odeljenja i to:

Petak, 06.12.2024. u 12:15, Pariske Komune bb, Niš i Online
Katica (Stevanović) Hedrih, Mathematical Institute of SASA
MEHANIKA DEFORMABILNIH TELA I STRUKTURA U SVETU MUZIKE
Sadržaj prvog dela predavanja će biti fokusiran na sopstvene i prinudne oscilacije deformabilnih tela (strune i grede, kao i membrane i ploče) i hibridnih diskretno-kontinualnih struktura spregnutih deformabilnih tela i njihov matematički opis parcijalnim diferencijalnim jednačinama i pratećim graničnim i početnim uslovima, u sopstvenim i prinudnim oscilacijama. Analiziraće se linearni i nelinearni modovi u sopstvenim amplitudnim oscilacijama i sa odgovarajućim sopstvenim i prinudnim vremenskim funkcijama i njihovoj interakciji.
Zatim će se, u drugom delu, ukazati i na vezu sa prinudnim i sopstvenim oscilacijama muzičkih isntrumenata: kordofonih- žičanih (violina, klavir, harfa, gitara); Membranofonih (timpan, bubanj i doboš); idiofoni (ksilofon, kastanjete, čimele, triangli); aerofonih (oscilacije vazduha u cevi i korpusu: orgulje, truba, fluta, klarinet, narodna frula, zviždanje); elektrofoni (elektične oscilacije se pretvaraju u akustične takase, i zatim emituju).
Oscilacijama deformabilnih tela stvaraju se talasi određenih amplituda i skupa frekvencija, koje se, u domenu čujnosti, pretvaraju u muziku. Biće i reči šta je u svemu tome matematička formulacija opisa jednofrekventnih i višefrekventnih elongacija rezultujućih oscilacija sa odgovarajućim skupom frekvencija, a kada je to lepa muzika, a kroz kombinaciju linearnih i nelinearnih modova i prenosa energije sa moda na mod. Otvara se pitanje i šta nelinearni fenomeni u oscilacijama deformabilnih tela znače za muziku: štetu u vidu buke ili doprinos lepoti muzike?
Biće reči i o Tonskom sistemu, koji predstavlja niz svih tonova kojim se služi u muzici počevši od najdubljeg tona iz subkontra oktave (2C) do najvišeg tona iz pete oktave (h5) i kako se proizvode oscilacijama deformabilnih tela i ili hibridnih deformabilnih struktura. Sedam osnovnih tonova (c, d, e, f, g, a, h) se 9 puta ponavlja, i to, svaki put u drugoj visini. Sve tonove tonskog sistema mogu odsvirati samo velike orgulje, klavir može da odsvira nešto više od 7 oktava, harfa i harmonika manje od 7, dok ostali instrumenti obuhvataju od 2 1/2 do 3 1/2 oktave. Biće reči i o muzičkoj harmoniji. Biće reči i o karakteristikama tona, visine, jačine, trajanja i boje, sa objašnjenjima o karakteristikama oscilacija deformabilnih tela i struktura i vremenskim funkcijama i o sopstvenim amplitudnim funkcijama.
Predavanje je posvećeno sećanju na Fern Rašković (1946-2016), unikatno talentovanoj violinistkinji, učenici slavnog Davida Ohstraha (1908-1974). Ona je kćer miljenica, profesora dr inženjera i dipl. matematičara Danila P. Raškovića (1910-1985), koji je u jednom periodu bio i upravnik Odeljenja za mehaniku MI SANU, a i osnivač je Katedre za mehaniku Mašinskog fakulteta u Nišu, a od koga je predavač učio Teorijsku i primenjenu mehaniku, a i mnoge generacije studenata mašinstva. (https://www.youtube.com/watch?v=jYRMX7VKdD4).
Zajednički sastanak Odeljenja za mehaniku sa seminarom Diferencijalna geometrija, mehanika kontinuuma i matematička fizika.

Sreda, 25.12.2024. u 18:00, Kneza Mihaila 36, sala 301f i Online
Milena Radnović, MISANU i Univerzitet u Sidneju, Australija
TOPOLOGIJA ELIPTIČKIH BILIJARA
Primenom topoloških metoda za integrabilne sisteme s dva stepena slobode, razvijenih u školi Akademika Anatolija Timofejevića Fomenka, prikazaćemo kako se te metode primenjuju na eliptičke bilijare i kako se uopštenim topološkim bilijarima mogu modelirati razni integrabilni sistemi.



Predavanja su namenjena širokom krugu slušalaca, uključujući studente redovnih i doktorskih studija. Održavaju se sredom sa početkom u 18 sati u sali 301f na trećem spratu zgrade Matematičkog instituta SANU, Knez Mihailova 36.

Andrijana Dekić
Sekretar Odeljenja za mehaniku
Matematickog instituta SANU
dr Božidar Jovanović
Upravnik odeljenja za mehaniku
Matematickog instituta SANU