ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Mechanics Colloquium

 

PROGRAM


MATEMATIČKI INSTITUT SANU
ODELJENJE ZA MEHANIKU

PROGRAM ZA MART 2024.

 


Predavanja se mogu pratiti na daljinu preko stranice:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc
Ukoliko želite da učestvujete u radu seminara ili da postavite pitanja na kraju predavanja, a još niste registrovani na miteam platformi Matematičkog instituta, možete se registrovati popunjavanjem forme:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8
Arhiva snimljenih predavanja se nalazi na stranici:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/j9rAJJvBQHx2zgSSH



Pozivamo Vas da učestvujete u radu sednica Odeljenja i to:

Sreda, 06.03.2024. u 18:00, Kneza Mihaila 36, sala 301f
Katica (Stevanović) Hedrih, Naučno društvo Srbije
PIEZOKERAMIKA, JUČE I DANAS
U prvom delu predavanja prikazuju se spregnuti tenzori mehaničkog stanja napona i deformacija, kao i tenzor električnog stanja, kao elementi za izučavanje statike i dinamike piezokeramike, materijala sa spregnutim poljima i spregnutim tenzorima stanja.
Predavač je bio naučni konsultant u Elektronskoj idustriji u Nišu na programu ultrazvučnih transdjustera, na kojem su vodeći konstruktori bili magistri elektronike Miodrag Prokić i Dragan Šarković. Publikovan je jedan broj koautorskih radova na tu temu.
Štapovi promenljivog poprečnog predeka su elementi i koncentratori elongacija u transdjuserima. Pod mentorstvom predavača Aleksandar Filipovski je uradio magistarsku tezu o longitudinalnim oscilacijama štapova promenljivog preseka, i uspešno odbranio pred Komisijom, u čijem sastavu je bio i akademik Božidar Vujanović. Publikovano je nekoliko radova.
Zatim pod mentorstvom predavača, Ljubiša Perić je uradio i uspešno odbranio magistarsku tezu i doktorat pod nazivom: "Spregnuti tenzori stanja piezoelektičnih materijala". Doktorat, u prevodu na engleski jezik, se može naći na internetu.Jedan broj koautorskih radova na ovu temu je publikovan u časopisima, kao i zbornicima sa naulnih konferencija. Zatim, na ovu temu slede i dva uspešno odbranjena doktorata. Jedan je odbranjen iz elektronike mr Dragana Mančića pod naslovom: "Modeliranje snažnih ultraѕvučnih pretvarača", koji je urađen pod mentorstvom profesora Milana Radmanovića. Predavač je bio konsultant i član Komisije za ocenu i odbranu doktorata. Naredni dokotorat je mr Dragana Šarkovića, urađen pod metorstov profesora Vukote Babopvića, i odbranjen na Prirodno-matematičkom fakultetu u Kragujevcu iz oblasti fizike. Predavač je bio konsultant i član Komisije za odbranu. Iz dugogodišnje saradnje sa doktorantom, proistekao je veći broj publikovanih radova, a među njima, najznačajniji, publikovan u prestižnom Elsevierovom časopisu: Hedrih (Stevanovic) Katica R, Babovic Vukota M., Sarkovic Dragan, An auxiliary size distribution model for the ultrasonically produced water droplets, Experimental Thermal and Fluid Science 30(6) (2006), 559-564.
Predavanjem se, dalje, prikazuju elementi konstrukcije i principa rada ultrazvučnih piezo pretvarača sa naglaskom na elemente, takozvanih mehaničkih koncentratora, koji prenose ultrazvučne oscilacije pobuđene električno piezokeramičkim elementima.Ukazije se na mnogobrojne primene.
Predavanjem se ukazuje i na savremene primene piezoelemenata u aktivnim konstrikcijama, kao i u korisnim efektima sakupljanja naelektrisanja za rad semafora na autoputevima,osvetljenja na mostovima, disko klubovima, kao i u svetlećim đonovima dečjih patika.
Danas je razvoj materijala sa spregnutim poljima u trendu , zbog velikog broja primena, pa ovde treba napomenuti i "nevidljivi avion" srušen 1999, za vreme agresije na Jugoslaviju.

Sreda, 13.03.2024. u 18:00, Kneza Mihaila 36, sala 301f i Online
Božidar Jovanović, MISANU
PROSTOR I VREME U KLASIČNOJ ANALITIČKOJ MEHANICI
Predstavićemo invarijantu formulaciju reonomne Lagranževe mehanike koristeći koncept pookretnih i nepookretnih koordinatnih sistema. Pre svega je akcenat na holonomnim sistemima, a ako vreme dozvoli ukratko ćemo razmotriti i neholonomne sisteme.

Sreda, 27.03.2024. u 18:00, Kneza Mihaila 36, sala 301f i Online
Marijana Babić, MISANU
GEODEZIJSKE LINIJE KOMPLEKSNE HIPERBOLIČKE RAVNI SA RIMANOVOM METRIKOM
Posmatrajmo kompleksnu hiperboličku ravan kao metričku Lijevu grupu. Poznate su sve moguće levo invarijantne Rimanove metrike na ovoj grupi. Na odgovarajućoj Lijevoj algebri postavljamo sisteme jednačina geodezijskih linija različitih Rimanovih metrika. Prikazaćemo rešavanje ovih sistema na algebri u slučaju Kelerove metrike i razmotriti problem rekonstrukcije geodezijskih linija na grupi.



Predavanja su namenjena širokom krugu slušalaca, uključujući studente redovnih i doktorskih studija. Održavaju se sredom sa početkom u 18 sati u sali 301f na trećem spratu zgrade Matematičkog instituta SANU, Knez Mihailova 36.

Andrijana Dekić
Sekretar Odeljenja za mehaniku
Matematickog instituta SANU
dr Božidar Jovanović
Upravnik odeljenja za mehaniku
Matematickog instituta SANU