ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Mechanics Colloquium

 

PROGRAM


MATEMATIČKI INSTITUT SANU
ODELJENJE ZA MEHANIKU

PROGRAM ZA MAJ 2019.

Pozivamo Vas da učestvujete u radu sednica Odeljenja i to:

PETAK, 17.05.2019 u 14:00, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Vladimir Marković, California Institute of Technology
TAJHMILEROVA DINAMIKA U KOMPLEKSNOJ GEOMETRIJI
Na ovom predavanju predstavicemo nedavne rezultate u vezi Karateodorijeve metrike i Siuve hipoteze o Tajhmilerovim prostorima.
Zajednički sastanak sa Odeljenjem za matematiku

SREDA, 29.05.2019 u 18:00, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Livija Cvetićanin, Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad
ELASTIČNI METAMATERIJALI I NJIHOVA PRIMENA
Metamaterijali, koji su obično kompoziti, su veštački stvoreni materijali čije se osobine razlikuju od onih koji odgovaraju prirodnim materijalima. Cilj našeg istraživanja je da izradimo elastični metamaterijal koji absorbuje mehaničke vibracije i akustičke talase. Po analogiji sa elektromagnetnim metamaterijalom, koji absorbuje elektromagnetne talase, izrađen je elastični metamaterijal koji u osnovi ima dinamičke absorbere vibracija. To je dvomaseni system povezan elastičnim elementom. Kako je elastično svojstvo elementa koji povezuje mase strogo nelinearno, matematički model je prikazan sistemom dve spregnute nelinearne diferencijalne jednačine sa periodičnom pobudom. U rezonantnom režimu rešenje sistema se pretpostavi u obliku specijalne Ateb (inverzne Beta) funkcije. Na osnovu rešenja jednačina određuje se oblast frekvencija u kojima je moguća absorbuja vibracija u funkciji od stepena nelinearnosti tj. elastičnog svojstva materije. Da bi se potvrdili teoretski dobiveni rezultati vršena su merenja. Odštampan je osnovni material na 3D štampaču u vidu saća (osnovna masa) u koju su postavljene proizvoljno razmeštene kuglice obmotane silikonom i gumom (dinamički absorber). Eksperimentalni rezultati se u velikoj meri slažu sa teorijski dobivenim. Pokazano je da elastični metamaterijal obezbedjuje zaustavljanje akustičkih talasa u određenoj oblasti frekvencija. Otuda se ovi materijalni mogu primeniti za redukciju buke.

Predavanja su namenjena širokom krugu slušalaca, uključujući studente redovnih i doktorskih studija. Održavaju se sredom sa početkom u 18 sati u sali 301f na trećem spratu zgrade Matematičkog instituta SANU, Knez Mihailova 36.

dr Tatjana Jakšić Krüger
Sekretar Odeljenja za mehaniku
Matematickog instituta SANU
dr Božidar Jovanović
Upravnik odeljenja za mehaniku
Matematickog instituta SANU