ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Mechanics Colloquium

 

PROGRAM


MATEMATIČKI INSTITUT SANU
ODELJENJE ZA MEHANIKU

PROGRAM ZA NOVEMBAR 2024.

 


Predavanja se mogu pratiti na daljinu preko stranice:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc
Ukoliko želite da učestvujete u radu seminara ili da postavite pitanja na kraju predavanja, a još niste registrovani na miteam platformi Matematičkog instituta, možete se registrovati popunjavanjem forme:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8
Arhiva snimljenih predavanja se nalazi na stranici:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/j9rAJJvBQHx2zgSSH



Pozivamo Vas da učestvujete u radu sednica Odeljenja i to:

Sreda, 06.11.2024. u 18:00, Kneza Mihaila 36, sala 301f i Online
Jelena Luković, Geografski fakultet, Univerzitet u Beogradu
PROMENA KLIMATSKE SEZONALNOSTI U USLOVIMA MEDITERANSKOG TIPA KLIME
Mediteranski (suptropski) tip klime karakteriše izrazita sezonalnost. Međutim, sa recentim porastom temperature vazduha, što je posledica porasta koncentracije gasova sa efektom staklene bašte, došlo je i do promena u ciklusu klimatske sezonalnosti. Ove promene dovele su do izrazitih suša i intenzivnih šumskih požara u Mediteranskoj regiji i zapadnoj obali SAD. Promene u cuklusu klimatske sezonalnosti, izazvane porastom temperature vazduha, uočavaju se, pre svega, u ranoj pojavi proleća. Međutim, pitanja u vezi sa sezonskim promenama padavina su ostala otvorena, uprkos činjenici da klimatske projekcije za date regije ukazuju na izrazite suše u budućnosti.
U okviru planiranog predavanja na Matematičkom institutu SANU pokazaćemo promene sezonalnosti padavina u proteklih šest decenija u zapadnoj obali SAD, kao i u Mediteranskoj regiji, nastojeći da odgovorimo na sledeća pitanja: Postoje li promene u početku i prestanku trajanja kišne sezone? Koja je dinamika klime koja izaziva ove promene? Kakvu promenu sezonalnosti možemo očekivati u budućnosti?

Sreda, 20.11.2024. u 18:00, Kneza Mihaila 36, sala 301f i Online
Aleksandar Obradović, Mašinski fakultet
PROBLEM MINIMIZACIJE VREMENA ČAPLIGINOVIH SAONICA
Analiziran je problem minimiziranja vremena kretanja Čapliginovih saonica u horizontalnoj ravni. Na osnovu principa maksimuma prikazana su tri moguća tipa zakona promene sile i momenta: BANG-BANG, singularno upravljanje samo za silu i singularno drugog reda samo za spreg sila. Ona mogu biti na celom intervalu ili kombinovani jedni sa drugima, u zavisnosti od parametara zadatka. Ako je sila singularna na celom intervalu, onda postoji više rešenja za problem optimizacije. Singularno upravljanje drugog reda može se povezati samo sa režimom CHATTERING. Određeno je i jednostavnije suboptimalno rešenje, sa konačnim brojem prekida. U prvom primeru, za slučaj datih konačnih stanja, data je analiza tipova upravljanja u zavisnosti od udaljenosti krajnjih pozicija centra mase. Drugi primer ilustruje postupak u slučaju delimično datog konačnog stanja.

Sreda, 27.11.2024. u 18:00, Kneza Mihaila 36, sala 301f i Online
Nenad Vesić, Matematički institut SANU
GEODEZIJSKA I F-PLANARNA PRESLIKAVANjA 3D-POVRŠI
U ovom radu, razmotrene su geodezijske i F-planarne deformacije površi u 3D prostoru. Najpre je definisan N-dimenzioni Rimanov prostor u smislu L. P. Ajzenharta i navedene su invarijante geodezijskih i F-planarnih preslikavanja Rimanovog prostora te dimenzije. Zatim su opšte invarijante redukovane na dvodimenizionalni Rimanov prostor. Odredjene su invarijante geodezijskih i F-planarnih preslikavanja dvodimenzionalnog Rimanovog prostora linearno zavisne od Ajnshtajnovog tenzora. Na kraju prezentacije, motivisano direktnom notacijom u klasičnoj mehanici, predstavljene su osnovne jednačine geodezijskih i F-planarnih preslikavanja u operatorskoj formi. Ukazano je na to da je direktna notacija u klasičnoj mehanici ekvivalent indeksne notacije a da je operatorska forma tenzorskog računa najopshtiji zapis geometrijskih veličina u kome se ne koriste indeksi.

Petak, 29.11.2024. u 12:15, Pariske Komune bb, Niš i Live stream
Teodor Vrećica, Mathematical Institute SANU
VODENI TALASI - TEORIJA, MODELOVANJE I METODE MERENJA
Tokom ovog predavanja proći ću kroz više tema kojima sam se bavio tokom svog rada. Površinski vodeni talasi su ključni za razmenu fluksova između okeana i atmosfere, i utiču na konstrukcije u priobalnim područjima, eroziju plaža i plovidbu brodova. Da bi se razumeli u potpunosti, potrebno je povezati teoriju, modelovanje i merenja. Sa teorijske strane, oni mogu ispoljiti razne osobine u zavisnosti od spoljnih faktora (dubina vode, morske struje) i snage nonlinearnosti, i stoga se često koriste za ilustrovanje generalnih osobina talasa (na primer turbulencija talasa). U zavisnosti od veličine domena u kojima se talasi modeluju, deterministički ili stohastički pristupi se mogu primeniti. Merenja služe da pruže početne i granične uslove za modele, i raspon parametara za razvoj i verifikaciju teorije. Zajednički sastanak sa seminarom Diferencijalna geometrija, mehanika kontinuuma i matematička fizika.



Predavanja su namenjena širokom krugu slušalaca, uključujući studente redovnih i doktorskih studija. Održavaju se sredom sa početkom u 18 sati u sali 301f na trećem spratu zgrade Matematičkog instituta SANU, Knez Mihailova 36.

Andrijana Dekić
Sekretar Odeljenja za mehaniku
Matematickog instituta SANU
dr Božidar Jovanović
Upravnik odeljenja za mehaniku
Matematickog instituta SANU