Seminar for Probability Logic
PROGRAM
Plan rada Seminara Verovatnosnih logika za APRIL 2024.
Sastanci seminara verovatnosnih logika Matematickog instituta SANU odrzavaju se na adresi: Kneza Mihaila 36/III sprat, soba 301f - sala za seminare. Sastanci se odrzavaju cetvrtkom posle podne, od 14h, pod rukovodstvom Profesora Miodraga Raskovica.
Video prenos predavanja možete pratiti putem linka:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/kdyH6izdfFkxcpe8P/?group=kdyH6izdfFkxcpe8P
Ukoliko želite da aktivno učestvujete (u smislu vaših eventualnih pitanja ili komentara) možete se prijaviti putem registracione forme na ovom linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/gvS3adhP2bTJ8ZuDT
Četvrtak, 04.04.2024. u 14:00, sala 301f, Kneza Mihaila 36 i
On-line
Saša Popović, Filozofski fakultet i Centar za logiku i teoriju odlučivanja Sveučilišta u Rijeci
LAJBNICOV UTICAJ NA LOGIKU I MATEMATIKU U 19. I 20. VEKU
U predavanju će biti rekonstruisana istorija recepcije Lajbnicovih ideja i rezultata u oblasti infinitezimalne, situacione i konceptualne analize (*analysis infinitorum*, *analysis situs*, *analysis notionum et veritatum*) u radovima vodećih matematičara i logičara 19. i 20 veka, od Grasmana, Veronezea i Kantora do Peana, Rasela i Gedela.
Četvrtak, 11.04.2024. u 14:00, sala 301f, Kneza Mihaila 36 i
On-line
Milos Laban, Elektrotehnicki fakultet, Beograd
JEDAN OPŠTI MODEL MATEMATIČKE BEZBEDNOSTI
U radu se predlaže uvođenje u matematiku novog pojma koji autor naziva „Matematička bezbednost“. Daje se opšte obrazloženje potrebe za takvim metodološkim pristupom. Izložene su osnovne definicije, tvrđenja i sve to je ilustrovano sa nekoliko poznatih primera, koji ukazuju na ispravnost ovakvog pristupa.
Četvrtak, 18.04.2024. u 14:00, sala 301f, Kneza Mihaila 36 i
On-line
Saša Popović, Filozofski fakultet i Centar za logiku i teoriju odlučivanja Sveučilišta u Rijeci
KRITIČKO PREISPITIVANJE POENKAREOVE ULOGE U ISTORIJI RECEPCIJE INFINITARNE MATEMATIKE
U predavanju će biti rasvetljena uloga Anrija Poenkarea u ranoj fazi recepcije dve, istorijski posmatrano, izuzetno važne i uzajamno suprotstavljene teorije beskonačnih brojeva – Kantorove iz 1870-ih i 1880-ih i Veronezeove iz 1890-ih. Biće ukazano i na doprinose srpskog filozofa i matematičara Branislava Petronijevića ispravnom razumevanju *fin de siècle* nearhimedovske matematike. Predavanje se zasniva na autorovom saopštenju na ovogodišnjoj konferenciji Britanskog društva za istoriju matematike koja je održana na Univerzitetu u Oksfordu (BSHM Research in Progress Conference, The Queen’s College, Oxford).
Beograd, 2023.
Sekretar Seminara:
Bojana Lasković
Rukovodilac Seminara:
Prof. dr Miodrag Rašković