ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Seminar for
RELATIVITY THEORY AND COSMOLOGICAL MODELS

 

PROGRAM


Predavanja možete pratiti i online putem MITEAM stranice Seminara za teoriju relativnosti i kosmološke modele:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/SgR4tMzurhBNTNz4v


Plan rada Seminara za teoriju relativnosti i kosmološke modele za MAJ 2025.




Sreda, 07.05.2025. u 12:00, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36 i Online
Zoran Ognjanović, Matematički institut SANU
KAKO SAM SISTEMATSKI HTEO DA RAZOBLIČIM LLM
Tokom izlaganja ću predstaviti i analizirati odgovore dobijene od velikog jezičkog modela (LLM) DeepSeek. Pitanja koja sam postavljao, motivisan trodelnom serijom predavanja prof. Žarka Mijjalovića na ovom seminaru, odnose se na neke probleme iz oblasti matematičke logike i na samo funkcionisanje ovog i sličnih sistema.



Sreda, 14.05.2025. u 12:00, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36 i Online
Dragana Ilić, Anđelka Kovačević, Matematički fakultet u Beogradu
ISTRAŽIVANJA AKTIVNIH GALAKTIČKIH JEZGARA U KONTEKSTU EPOHALNOG PREGLEDA NEBA RUBIN OPSERVATORIJE
Astronomija i astrofizika su uveliko zagazili u eru primene nove generacije teleskopa i velikih pregleda neba koji obećavaju revoluciju u našim istraživanjima i razumevanju Univerzuma. Jedan od trenutno najznačajnijih posmatračkih misija je Legacy Survey of Space and Time (LSST) koji će realizovati Vera C. Rubin opservatorija, koja počinje sa radom krajem 2025. godine. LSST projekat je desetogodišnji projekat vrhunskih performansi koji će snimati celo nebo u optičkom domenu na svakih nekoliko dana, otvarajući ogromne mogućnosti za statičku i vremensku astronomiju. Očekuje se da će LSST obezbediti kataloge za desetine milijardi objekata (galaksija, zvezde i objekata Sunčevog sistema), kao i da će otkriti milijarde novih događaja, odnosno 10 miliona promenljivih događaja svake noći, o čemu će obaveštavati naučnu zajednicu u realnom vremenu. LSST pregled neba će nam pruža neverovatno veliki skup podataka za proučavanje različitih dinamičkih fenomena, uključujući aktivna galaktička jezgra (AGJ) za koje znamo da su izuzetno promenljivi izvori na različitim vremenskim skalama. Istraživanja varijabilnosti AGJ nude mogućnost da se ispitamo karakteristike emisionih regiona u blizini supermasivnih crnih rupe, njihove osobine i ulogu u evoluciji galaksije domaćina. U ovom predavanju ćemo prikazati rezultate istraživanja SER-SAG tima, zvaničnog in-kind tima Rubin opservatorije, posvećenog proučavanju AGJ-a koristeći inovativne algoritame za otkrivanje i karakterizaciju svojstava promenjivosti AGJ.

Predavanja su namenjena sirokom krugu slusalaca, ukljucujuci studente redovnih i doktorskih studija. Seminar će se održavati po najavi: sredom u 12:00h, sala 301f Matematikog instituta SANU, III sprat, Knez Mihailova 36.


prof. dr Žarko Mijajlović
Rukovodilac seminara
Nikola Mutavdžić
Sekretar seminara