PLAN RADA SEMINARA ZA NOVEMBAR 2024. GODINE
Predavanja na seminaru mogu se pratiti na daljinu preko linka
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/wnz6oyxsQsy29LfJA.
Registracija za on-line praćenje predavanja na Seminaru je na linku
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/xzGqvSp7aWbg8WpYX.
Neulogovani korisnici mogu pratiti prenos predavanja na ovom linku (ali ne mogu postavljati pitanja osim putem chata):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/wnz6oyxsQsy29LfJA/MjQ__eH607WeAL9X7IFtUI98xdQQgVkp-ljiEKPPfXr.
Utorak, 03.12.2024. u 14:15, Ogranak SANU u Nišu, Pariske komune bb, Niš i
Online
Miroslav Ćirić, Univerzitet u Nišu, Prirodno-matematički fakultet, Departman za računarske nauke
SISTEMI MATRIČNIH JEDNAČINA I NEJEDNAČINA I NJIHOVE PRIMENE U TEORIJI TEŽINSKIH AUTOMATA, ANALIZI SOCIJALNIH MREŽA I MODALNOJ LOGICI
U ovom predavanju ću u najkraćim crtama predstaviti glavne ideje i rezultate dugogodišnjeg rada moje istraživačke grupe na razvoju metoda i algoritama za rešavanje specifičnih sistema matričnih jednačina i nejednačina koji imaju izuzetno važne primene u teoriji težinskih automata, analizi socijalnih mreža i multimodalnim fazi logikama.
Pomenuti sistemi proizašli su iz istraživanja koja su se bavila fundamentalnim problemima teorije težinskih automata – poređenjem ponašanja automata, gde ključnu ulogu igraju simulacije i bisimulacije, i redukcijom broja stanja automata (takođe poznatom kao redukcija dimenzionalnosti). U linearnoj reprezentaciji težinskog konačnog automata nad poluprstenom, automat se predstavlja konačnom familijom svojih matrica prelaza, kao i vektorima inicijalnih i terminalnih težina, dok se njegovo ponašanje (funkcija reči koju automat izračunava) definiše uz pomoć proizvoda tih vektora i matrica prelaza koje odgovaraju slovima ulazne reči u kojoj se vrednost funkcije izračunava. To omogućva da se simulacije i bisimulacije definišu kao matrice koje predstavljaju rešenja posebnih sistema matričnih nejednačina i jednačina. Takve simulacije i bisimulacije, ako postoje, daju kvantitativne mere odnosa između stanja različitih automata i svedoče o postojanju odnosa zadržavanja (u slučaju simulacija) ili ekvivalencije (u slučaju bisimulacija) između tih automata. Pored toga, simulacije i bisimulacije koje povezuju stanja istog automata obezbeđuju redukciju broja stanja tog automata, odnosno konstrukciju ekvivalentnog automata koji ima manji broj stanja.
Mogućnost rešenja i načini rešavanja tih sistema veoma mnogo zavise od svojstava poluprstena iz kojih se uzimaju težine. U tom pogledu, poluprsteni kojima se bavimo se mogu svrstati u dve kategorije. Prvu od njih čine kompletni aditivno-idempotentni poluprsteni, koji kao svoje predstavnike uključuju poluprstenske redukte raznih algebarskih struktura koje se koriste kao strukture istinitosnih vrednosti u fazi logici i teoriji fazi skupova (prvenstveno kompletne reziduirane mreže), kao i kompletan max-plus poluprsten i srodne poluprstene. Ključno svojstvo kompletnih aditivnoidempotentnih poluprstena, koje nam omogućava rešavanje sistema matričnih nejednačina (jednačine se tretiraju kao sistemi dve nejednačine), je postojanje reziduacije. Metodologija koju koristimo prilikom rešavanja tih sistema zasnovana je na dobro poznatoj Teoremi Knaster-Tarskog o fiksnoj tački, koja se odnosi na fiksne tačke izotonih funkcija na kompletnoj mreži, kao i na modifikaciji Klinijeve teoreme o fiksnoj tački. Drugu kategoriju čine polja, gde smo posebno fokusirani na polje realnih brojeva, odnosno na sisteme nejednačina i jednačina za matrice sa unosima iz polja realnih brojeva. Razvijena je specifična metodologija za rešavanje tih sistema, zasnovana na korišćenju takozvanih zeroing neuronskih mreža (ZNN).
Pokazalo se i da se metodologija slična onoj koja se koristi u izučavanju težinskih automata može takođe primeniti i u analizi socijalnih mreža i multimodalnim logikama. Ja ću predstaviti rezultate koji pokazuju kako se koncepti kvantitativnih simulacija i bisimulacija koriste u pozicionoj analizi i blokmodelovanju težinskih socijalnih mreža, kao i u odredivanju modalne ekvivalencije Kripkeovih modela multimodalnih fazi logika.
Zajednički sastanak sa seminarima Veštačka inteligencija i Odlučivanje - teorija, thenologije i praksa i seminarom Veštačka inteligencija.
Utorak, 10.12.2024. u 14:15, Knez Mihailova 36, sala 301f i
Online
Milica Maričić, Univerzitet u Beogradu, Fakultet organizacionih nauka
PRIMENA MODELA STATISTIČKOG UČENJA U CILJU KVANTIFIKACIJE FAKTORA KOJI UTIČU NA UČEŠĆE U EKONOMIJI DELJENJA
Ekonomija deljenja je poslovni model koji omogućava pojedincima da resurse koje poseduju, a trenutno ne koriste, podele sa drugima putem platforme uz određenu nadoknadu. Oblici, rasprostranjenost i popularnost ekonomije deljenja kao koncepta u poslednjih nekoliko godina pokazuju značajan porast, te je od značaja za donosice odluka na svim nivoima da razumeju procese formiranja stava o ekonomiji deljenja i donošenja odluke o učešću u konceptu. Predavanje ima za cilj da pokaže kako se napredni modeli statističkog učenja primenjuju u navedenu svrhu. Prva studija slučaja će se odnositi na analizu i restrukturiranje Indeksa ekonomije deljenja (eng. Sharing Economy Index) primenom Ivanovićevog odstojanja (eng. I-distance). U drugoj studiji će biti prikazano kreiranje i validiranje konceptualnog modela koji istražuje da li i na koji način ekološka svest utiče na formiranje stavova o ekonomiji deljenja. U tu svrhu korišćeno je modelovanje strukturnih jednačina (eng. Structural equation modelling - SEM). Obe studije su sprovedene u okviru projekta PANACEA - Postavljanje osnova za jačanje zajednice ekonomije deljenja u Srbiji.
Utorak, 17.12.2024. u 14:15, Knez Mihailova 36, sala 301f i
Online
Ana Miličević, Univerzitet u Beogradu, Fakultet organizacionih nauka
MODELIRANJE INDIKATORA AKADEMSKIH PERFORMANSI HAKATONA KAO NEFORMALNOG PRISTUPA OBRAZOVANJU
U ovom predavanju analizira se koncept hakatona kao neformalnog obrazovnog pristupa. Cilj istraživanja je identifikovanje performansi hakatona i akademskog potencijala kao i uspostavljanje okvira za procenu efekata hakatona na akademske performanse, posebno na tehničke kompetencije i preduzetničko ponašanja studenata. Istražuje se motivacija studenata, uloga nagrada, održivost ishoda hakatona i potencijal hakatona u akademskom i poslovnom profilisanju studenata. Analiziraju su efekti i uticaj hakatona kroz stavove učesnika, uključujući studente, nastavnike i partnerske organizacije.
U predavanju će biti predstavljeni rezultati objavljeni u radu: Miličević, A., Despotović-Zrakić, M., Stojanović, D., Suvajžić, M. and Labus, A.(2024) Academic performance indicators for the hackathon learning approach – The case of the blockchain hackathon. Journal of Innovation & Knowledge, M21a. Dodatno, biće prikazane mogućnosti za podršku daljem razvoju studentih projekata koje FON nudi kroz programe podrške podsticanju studentskog preduzetništva kroz Inovacioni inkubator i programe mentorskog rada.
Utorak, 24.12.2024. u 14:15, Knez Mihailova 36, sala 301f i
Online
Sanja Petrović, Nottingham University Business School, UK
CAN OPERATIONAL RESEARCH IMPROVE WELL-BEING OF HEALTHCARE?
Various Operational Research methods have been developed for all levels of decision-making in healthcare including strategic level, for example, capacity planning, location of facilities, services to be offered, facility layout, etc; tactical level, for example, supply chain management, equipment selection, Financial resource allocation, staffing levels, etc; and operational level, for example, appointments booking, personal scheduling, inventory replenishment, etc.
This talk will discuss the role of Operational Research, Data Science and Artificial Intelligence as related disciplines in a number of healthcare problems. First, this talk will introduce the problem of radiotherapy planning of patients and a Case-based Reasoning system developed to support this decision-making process. Then scheduling problems in healthcare including appointments booking, and future work on junior doctor rotas will be discussed. The role of data mining, especially some innovative ways of patients clustering we are developing, will be presented. The focus will be on the real-world problems present in the healthcare institutions we have collaborated with. The developed methods will be presented, formula free.
The talk will complete with insights into challenges that research with healthcare institutions may pose, and some directions for future research work.
RUKOVODIOCI SEMINARA
MI SANU
Vera Kovačević-Vujčić
Milan Dražić
FON
Zorica Bogdanovic
Marijana Despotovic-Zrakic
IEEE
Bozidar Radenkovic