ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Seminar on Computer Science and Applied Mathematics

 

Matematički Institut SANU, Beograd, Knez Mihajlova 36
Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu, Jove Ilica 154
IEEE Chapter Computer Science (CO-16) Belgrade, Republic of Serbia

SEMINAR ZA RAČUNARSTVO I PRIMENJENU MATEMATIKU
MI SANU, Knez Mihailova 36, sala 301f

Predavanja možete pratiti i online putem MITEAM stranice Seminara za računarstvo i primenjenu matematiku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/qGapAHyEBad2FDwXR


PLAN RADA SEMINARA ZA JUN 2025. GODINE


Utorak, 03.06.2025. u 14:15, Knez Mihailova 36, sala 301f i Online
Tamara Naumović i grupa studenata, Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu
PREDSTAVLJANJE REŠENJA SA WEB3 HAKATONA
Već treću godinu zaredom Katedra za elektronsko poslovanje FONa organizuje studentsko takmišenje - hakaton u oblastima blockchain tehnologije i razvoja WEB3 aplikacija. Na ovom predavanju će biti predstavljena studentska rešenja sa WEB3 hakatona održanog u maju 2025. Biće predstavljeni radovi koji se odnose na poslovne modele i razvijena rešenja u različitim oblastima primene WEB3 tehnologija.

Utorak, 10.06.2025. u 14:15, Knez Mihailova 36, sala 301f i Online
Miloš Nikolić, Saobraćajni fakultet, Univerzitet u Beogradu
ODREĐIVANJE RASPODELE SAOBRAĆAJA NA MREŽI ZA POSTIZANJE KORISNIČKOG EKVILIBRIJUMA PRIMENOM ALGORITMA ODUZIMANJA I DODAVANJA TOKOVA NA k PUTEVA
Problem raspodele saobraćaja na mreži jedan je od najvažnijih problema u planiranju saobraćaja. Zadatak s kojim se suočavaju saobraćajni inženjeri i planeri saobraćaja je da za prihvatljivo vreme rada računara pronađu raspodele saobraćaja na mreži kojima se postižu korisnički ekvilibrijumi. Ove raspodele saobraćaja omogućavaju poređenja različitih saobraćajnih scenarija i izbor najboljeg. U ovom istraživanju predložen je algoritam oduzimanja i dodavanja tokova na k puteva (the k Paths Subtracting-Adding (k-PSA) algorithm). Ovaj algoritam se sastoji od dve naizmenične faze: 1) proširivanja skupa raspoloživih puteva i 2) oduzimanje i dodavanje putovanja duž generisanih puteva za svaki izvorno – ciljni par čvorova. Predloženi algoritam iterativno izvršava ove dve faze dok broj puteva za svaki izvorno – ciljni par čvorova ne bude k. Predloženi algoritam testiran je na 4 primera mreža iz literature. Dobijeni rezultati pokazali su da se predloženim algoritmom dobijaju rešenja koja su veoma bliska korisničkim ekvilibrijumima.

Utorak, 17.06.2025. u 14:15, Knez Mihailova 36, sala 301f i Online
Jelena Kočović i Marija Koprivica, Ekonomski fakultet, Univerzitet u Beogradu
AKTUARSKE METODE ZA PROCENU REZERVACIJA ZA ŠTETE - OD KLASIČNE DO SAVREMENE PRIMENE
Potreba za izdvajanjem rezervacija za nastale prijavljene i za nastale neprijavljene štete u neživotnom osiguranju proističe iz vremenske nepodudarnosti između naplate premije i isplate naknada iz osiguranja. Jedan od najznačajnijih rizika za osiguravajuću kompaniju je rizik nedovoljnosti procenjenih rezervacija za štete. Potcenjenost rezervacija može dovesti do nesolventnosti kompanije, a posledično i do nemogućnosti isplate naknada za štete osiguranicima. Stoga je izbor adekvatne aktuarske metode za procenu rezervacija za štete veoma važan kako bi se obezbedila njihova dovoljnost za blagovremeno obeštećenje osiguranika nakon nastupanja štetnih događaja. Realnost procene rezervacija za štete koje će biti isplaćene u narednoj ili u narednim godinama zavisi od pouzdanosti baze podataka osiguravajuće kompanije, ali i od pretpostavki koje se koriste prilikom primene aktuarskih metoda. Procena rezervacija za štete biće prikazana primenom chain ladder metode, Bornhuetter-Fergusonove i metode racija šteta na primeru konkretne osiguravajuće kompanije. Biće predstavljen klasičan pristup obračuna rezervacija, kao i primenom softvera za obračun.

Utorak, 24.06.2025. u 14:15, Knez Mihailova 36, sala 301f i Online
Jack Brinberg, Royal Military College of Canada
VARIABLE NEIGHBORHOOD SEARCH: EARLY DAYS TO TODAY
Variable neighborhood search (VNS) was first introduced by Professor Nenad Mladenovic at the Optimization Days Conference, 1995, in Montreal, Canada. Since that time, 30 years ago, the methodology has expanded in many directions under the leadership of Professors Pierre Hansen and Nenad Mladenovic. VNS has been successfully applied on many problems, particularly in Combinatorial Optimization. These successes have firmly established VNS today as a powerful framework in heuristic optimization.
This talk will present an overview of the VNS methodology and the main variants of VNS developed over the years. Some selected questions, which intrigue me, and I hope, will encourage some discussion, will be mixed into the presentation.



RUKOVODIOCI SEMINARA

MI SANU
Vera Kovačević-Vujčić
Milan Dražić

FON
Zorica Bogdanovic
Marijana Despotovic-Zrakic

IEEE
Bozidar Radenkovic