Predavanja možete pratiti i online putem MITEAM stranice Seminara za računarstvo i primenjenu matematiku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/qGapAHyEBad2FDwXR
PLAN RADA SEMINARA ZA MAJ 2025. GODINE
Utorak, 13.05.2025. u 14:15, svečana sala Ogranka SANU u Novom Sadu, Nikole Pašića 6 i
Online
Mirjana Ivanović, Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu
UTICAJ VEŠTAČKE INTELIGENCIJE NA DONOŠENJE MEDICINSKIH ODLUKA
U savremenom društvu koje se stalno razvija i gde je sve veći broj starije populacije, veliki broj ljudi pati od raznih bolesti i potrebna im je skoro svakodnevna medicinska podrška. Shodno tome, mnoge istraživačke institucije, laboratorije kao i univerziteti širom sveta prepoznale su neophodnost razvoja sofisticiranih specifičnih softverskih servisa koji će pomoći pacijentima da se lakše nose sa svakodnevnim životom. Takve usluge su sve više personalizovane kako bi se u velikoj meri podržao kvalitet života i dobro stanje pojedinačnih pacijenata. Za postizanje visokokvalitetnih medicinskih usluga potrebno je prikupiti, upravljati, analizirati i koristiti ogromne količine složenih velikih podataka pacijenata (kao što su klinički, nutritivna, i monogi drugi podaci, fizička aktivnost, ...). Neophodno je pravilno obraditi takve podatke i prezentovati dobijene rezultate na što jednostavniji način kako bi se preporučio adekvatan tretman i radnje za poboljšanje zdravstvenih problema pacijenata. Podržane brzim razvojem različitih novih tehnologija i koncepata veštačke inteligencije, medicinske oblasti su se suočile sa suštinskim pomakom. Namera ove prezentacije je da da kratak pregled savremenih pristupa u prikupljanju, obradi i korišćenju ogromnih količina podataka pacijenata u personalizovanoj medicini. Takođe će kratko biti predstavljen jedan takav sistemi u kom je učestvovao i prezenter.
Zajednički sastanak sa AI seminarom, Novosadskim seminarom i Seminarom odlučivanje - teorija, tehnologije i praksa
Utorak, 20.05.2025. u 14:15, Knez Mihailova 36, sala 301f i
Online
Tamara Naumović i Dušan Kostić, Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu
UPRAVLJANJE MIKROKREDENCIJALIMA U VISOKOŠKOLSKOM OBRAZOVANJU ZASNOVANO NA BLOKČEJN TEHNOLOGIJAMA
Upravljanje mikrokredencijalima podrazumeva evidenciju, verifikaciju, validaciju i razmenu podataka o stečenim kompetencijama studenata u formalnim, neformalnim i informalnim procesima učenja. Da bi ovaj proces bio efikasan, potrebno je osloniti se na savremena rešenja i tehnologije koja pružaju transparentnost, sigurnost i nepromenljivost zapisa, zadovoljavaju potrebe svih stejkholdera u obrazovnom sistemu, omogućavaju interoperabilnost između institucija i integraciju formalnih i neformalnih procesa učenja. U okviru ovog predavanja biće predstavljena analiza postojećih pristupa za upravljanje mikrokredencijalima, identifikacija ključnih stejkholdera i poslovnih procesa, kao i model decentralizovanog sistema koji omogućava sveobuhvatno i inovativno upravljanje mikrokredencijalima zasnovano na blokčejn tehnologijama.
Utorak, 27.05.2025. u 14:15, Knez Mihailova 36, sala 301f i
Online
Nada Mladenović, Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu
APROKSIMATIVNI (ANYTIME) ALGORITMI ZA GENERISANJE PARETO FRONTA VIŠEKRITERIJUMSKOG PROBLEMA RANCA
Predlažemo dva pristupa za rešavanje višekriterijumskog 0-1 problema ranca sa višestrukim ograničenjima: jedna matheuristika i jedna konstruktivna heuristika. Za večinu instanci malih dimenzija, naša matheuristika uspešno generiše ceo Pareto front pomenutog problema, dok za ostale, može se dobiti samo aproksimacija nultog reda koja sadrži dobro raspoređene nedominirane tačke Pareto fronta. Za instance velikih dimenzija, i matheuristika i konstruktivna heuristika dobijaju pogodnu aproksimaciju Pareto fronta prvog reda. Inspirisani PESA algoritmom koji je nedavno uveden za rešavanje višekriterijumskih kontinualnih problema, pokušali smo da egzaktno rešimo probleme celobrojne višekriterijumske optimizacije na sličan način, uz korišćenje specifičnosti kombinatornih problema. Za velike instance, gde je potrebna aproksimacija, preuzeli smo iz PESA način određivanja hipotetičkih granica i formulisali heuristike za rešavanje novonastalih jednokriterijumskih problema. Egzaktno smo rešili instance različitih stepena složenosti sa 50 i 100 predmeta. Naši algoritmi su u prihvatljivom vremenu nalazili približna rešenja za instance sa 400, 450 i 500 predmeta.
Izlaganje predstavlja rezultate saradnje sa Bogdanom Stanojević.
RUKOVODIOCI SEMINARA
MI SANU
Vera Kovačević-Vujčić
Milan Dražić
FON
Zorica Bogdanovic
Marijana Despotovic-Zrakic
IEEE
Bozidar Radenkovic