ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Seminar
MATHEMATICS AND MUSIC

 

PROGRAM


Plan rada Seminara Matematika i muzika za APRIL 2022.



SREDA, 06.04.2022. u 16:00, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Zvonimir Šikić
ŠTO JE KONSONANTNOST?
Raspravit ćemo Pitagorin zakon malih brojeva i njegovo tumačenje naše senzornog razlikovanja konsonantnosti i disonantnosti. Čini se da činjenice ne-zapadnih glazbenih tradicija proturječe tom tumačenju i tjeraju nas da to razlikovanje shvatimo kao stečeno i subjektivno. Pokazati ćemo da je to shvaćanje pogrešno, jer se temelji na irelevantnim činjenicama. Ono ne uzima u obzir ispravno matematičko i fizičko objašnjenje zakona malih brojeva, koje je dala Helmholtzova teorija 1877. godine i koje je potvrđeno Plomp-Leveltovim eksperimentom 1965. godine.



SREDA, 18.04.2022. u 14:15, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36
Stefan Ivković
SKRIVENI FILOZOFSKI SMISAO LISTOVE SONATE
Listova h-mol sonata je centralno delo u klavirskom repertoaru i zaokupljalo je pažnju mnogih teoretičara i istraživača širom sveta koji su tragali za skrivenim filozofskim smislom ovog dela. Postoje do sada tri glavna pravca u tumačenju ovog dela. Jedan pravac zastupa pretpostavku da se ovo delo zasniva na Miltonovom ‘’Izgubljenom raju’’, da predstavlja borbu između dobra i zla, nebeskog i božanskog. Drugi pravac zastupa pretpostavku da se sonata zasniva na Geteovom Faustu, dok treći pravac zastupa pretpostavku da je sonata autobiografska. Za razliku od nekih drugih Listovih dela kao što su Mefisto valcer, Dante sonata i Faust simfonija, gde je List eksplicitno referisao na programsku pozadinu tih dela, Listova sonata nema referencu na druga umetnička dela kao programsku pozadinu. Takođe, nema ni pisanih tragova da je List karakterisao sonatu kao autobiografsko delo.
S druge strane, poznato je da je List u svom stvaralaštvu bio zaokupljen filozofijom, simbolikom i metafizikom. Tehnika metamorfoze, koja je primenjena u mnogim Listovim delima i koja sadrži elemente simbolizma, je u sonati dovedena do savršenstva. To nas je nagnalo da tragamo za jednim apstraktnijim i kompleksnijim tumačenjem sonate i jednim opštijim filozofskim smislom ovog dela koje ne proističe direktno iz drugih konkretnih umetničkih dela ili Listovog života. Na ovom predavanju pružićemo nove poglede na ovu sonatu i tumačenje koje je drugačije od ranije poznatih, ali koje u izvesnom smislu takođe predstavlja uopštenje i sintezu ranijih tumačenja.

Predavanja su namenjena širokom krugu slušalaca, uključujući studente redovnih i doktorskih studija. Održavaju se ponedeljkom sa početkom u 14:15 sati u sali 301f na trećem spratu zgrade Matematičkog instituta SANU, Knez Mihailova 36.

Vesna Todorčević
Rukovodilac seminara
Dejan Vukelić
Sekretar seminara