ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Seminar
MATHEMATICS AND MUSIC

 

PROGRAM


Plan rada Seminara Matematika i muzika za DECEMBAR 2023.



Ponedeljak, 04.12.2023. u 14:15, sala 301f, MISANU, Kneza Mihaila 36 i Online
Dejan Vukelić, Matematički institut SANU
ARAPSKI DUH BEOGRADSKOG DVORA: PUT KRALJA MILANA OBRENOVIĆA NA BLISKI ISTOK 1889. I NJEGOV UTICAJ NA DVORSKU KULTURU NA RAZMEĐI VEKOVA
Devetnaesti vek bio je vek pomame za putovanjima po Orijentu i krajevima koje je mimoišao galop civilizacije predvođene industrijalizacijom i tehnološkim dostignućima. Iskustvo egzotične drugosti ovih prostora reflektovalo se na ukus i sakupljačke navike aristokratskih krugova i intelektualne elite, našavši odraz i u pogledu koncipiranja vladarskih rezidencija. Žudnju za egzotikom, luksuzom i drugim čarima Istoka posredovali su ekstravagantni komadi nameštaja, dekorativni i upotrebni predmeti, kao i artefakti iz kategorije *naturalia*. U slučaju kralja Milana Obrenovića, tu vrstu poslanstva preuzeli su unikatno osmansko oružje i tekstil, japanski porcelan, indijski doboši i razne retkosti koje su činile nukleus kolekcije iz koje će nastati Arapski salon, najreprezentativnija odaja u sklopu nekadašnjeg beogradskog dvora poznatijeg pod imenom Stari konak. Okruživši se kuriozitetima koje je prilježno sakupio u toku hadžiluka i bliskoistočne turneje 1889, prvi novovekovni srpski kralj kreirao je jedinstveni prostor uživanja i kontemplacije, koji je fascinirao strane posetioce i navodio ih da prave analogije sa pričama iz 1001 noći, ali koji naposletku nije izdržao breme promena uzrokovanih Majskim prevratom 1903. i krvavom smenom dinastija na srpskom tronu.
U toku predavanja biće emitovan i dokumentarni film kreiran za potrebe aktuelne izložbe o hadžiluku i kraljevom putu na Istok, koju je predavač koncipirao i organizovao zajedno sa dr Snežanom Cvetković, muzejskom savetnicom Muzeja u Smederevu.



Ponedeljak, 11.12.2023. u 14:15, Online
Majid Gazor, Department of Mathematical Sciences, Isfahan University of Technology
TOPOLOGICAL MODELING OF TIMBRE
We propose a topological approach for timbre modeling of musical sounds. We here pay less attention to the quantitative evolution of audio signals while our primary goal in this talk is to deal with their qualitative evolutions. We explain how we may interpret hearing of a cone on a torus (and a toral cylinder) and how it is related to the timbre of a musical sound. We introduce timbre limit sets and timbre manifolds to accomodate topology and spectral geometry of musical timbre. We show how our approach depends on the human hearing threshold and how a possible reduction will cause the partial collapses of these toral cones. In other words, any reduction in human hearing ability leads to instead hearing cones on lower dimensional toral manifolds. These are part of our research on the qualiative analysis and classification of musical timbre using techniques from dynamical system theory.

Predavanja su namenjena širokom krugu slušalaca, uključujući studente redovnih i doktorskih studija. Održavaju se ponedeljkom sa početkom u 14:15 sati u sali 301f na trećem spratu zgrade Matematičkog instituta SANU, Knez Mihailova 36.

Vesna Todorčević
Rukovodilac seminara
Dejan Vukelić
Sekretar seminara