ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Seminar
MATHEMATICS AND MUSIC

 

PROGRAM


Plan rada Seminara Matematika i muzika za OKTOBAR 2019.



SREDA, 02.10.2019. u 19:00, Biblioteka grada Beograda, Kneza Mihaila 56
Ljubomir Dimitrijević, Srđan Stanić, Aleksandar Jovan Krstić
ŠTIMOVANJE ZVUKA SA MEROM I UKUSOM
Autori će razmatrati sledeće: koja je razlika između zvuka (tona) i šuma; psihološki, sociološki i saznajno - emotivni pristup muzici; načini štimovanja zvuka kroz istoriju (od Pitagore do našeg doba); svestranost veze između muzike i brojeva (matematike) i - na kraju, šta je sve uticalo su na raznovrsnost štimovanja tonova u okviru osnovne skale od 12 polustepena jedne oktave.



PONEDELJAK, 09.10.2019. u 19:00, Biblioteka grada Beograda, Kneza Mihaila 56
Filip Jevtić, MI SANU
SIMETRIJE U MUZICI
Prisustvo simetrija u muzici sa melodijskog i harmonskog aspekta tema je ovog predavanja sa posebanim fokusom na analizu uobičajene muzičke prakse za određeni period (barok, klasicizam, romantizam, i impresionizam). Autor će takođe predstaviti osnove neo-rimanske teorije harmonije u okviru koje se javljaju iznenađujuće geometrijske reprezentacije prostora muzičkih tonova.

SREDA, 16.10.2019. u 19:00, Biblioteka grada Beograda, Kneza Mihaila 56
Veljko Nikolić
MATEMATIKA I ARHITEKTURA
Počevši od prirode koja je izvor svega, na tri odabrana primera: arhitekturi Lepenskog Vira, arhitekturi Egipta i arhitkturi Andrea Paladia, autor će razmatrati odnose ove dve oblasti - i na kraju, na postavljeno pitanje: "A šta nam je činiti?", pokušaće dati odgovor i doneti neki zaključak.

SREDA, 23.10.2019. u 19:00, Biblioteka grada Beograda, Kneza Mihaila 56
Ljiljana Radović, Mašinski fakultet, Niš i Dušan Milovanović
MATEMATIKA I ORNAMENTIKA
Ornament, najstariji i osnovni dekorativni element u likovnim umetnostima, neraskidivo je povezan sa pojmovovima ponavljanja i simetrije. Umetnici i zanatlije različitih epoha, kultura i civilizacija koristili su ponavljanje i kombinovanje motiva pri kreiranju i konstrukciji raznih ukrasnih motiva.Autori će dokazati da su, tokom celokupnog istorijskog razvoja čovečanstva, postojale najčvršće veze između geometrije i umetnosti, pri čemu je vizuelno prikazivanje često služilo kao osnov za geometrijsko razmatranje.

PONEDELJAK, 28.10.2019. u 14:15, Sala 301f, MI SANU, Kneza Mihaila 36.
Dejan Urošević, Matematički fakultet
JOHAN KEPLER
U ovom predavanju biće ukratko prikazan život i rad čuvenog nemačkog astronoma, Johana Keplera (1571-1630), uz osvrt na opšte itorijske prilike vezane za Evropu te epohe.

Predavanja su namenjena širokom krugu slušalaca, uključujući studente redovnih i doktorskih studija. Održavaju se ponedeljkom sa početkom u 14:15 sati u sali 301f na trećem spratu zgrade Matematičkog instituta SANU, Knez Mihailova 36.

Vesna Todorčević
Rukovodilac seminara
Filip Jevtić
Sekretar seminara