ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

STUDENT Seminar

 

PROGRAM


Plan rada Studentskog seminara za JUN 2022.



PETAK, 03.06.2022. u 12:00, Live stream
Jovana Ormanović, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu
PASKALOVA TEOREMA I d-KONSTRUKTIBILNE KRIVE
Na predavanju će biti prikazan master rad. Na početku izlaganja ćemo razmotriti Paposovu teoremu. Iako u svojoj biti skromna (u njenoj formulaciji se javljaju samo dva elementarna pojma - pojam tačke i pojam prave, kao i jedna relacija - relacija incidencije) ona je početak niza interesantnih teorema i velika pokretačka snaga u razvoju matematike. Zatim pažnju preusmeravamo na Paskalovu teoremu koju možemo smatrati njenom generalizacijom, dok će nas dalje razmatranje odvesti do teme d-konstruktibilnih krivih. Kriva S stepena t je d-konstuktibilna ako postoji d+t crvenih i d+t plavih pravih koje se seku u (d+t)2 različitih tačaka od kojih d(d+t) leži na krivoj C stepena d, a preostalih t(d+t) na krivoj S.

PETAK, 10.06.2022. u 12:00, Live stream
Maja Jolić, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
KONTROLABILNOST JEDNE KLASE KVAZILINEARNIH SISTEMA FRAKCIONIH DIFERENCIJALNIH JEDNAČINA
Posmatraćemo problem upravljanja opisan kvazilinearnim sistemom frakcionih diferencijalnih jednačina, sa simetričnom nenegativno definitnom matricom sistema. Najpre ćemo dati pregled definicija i osobina iz teorije upravljanja i frakcionog računa, potrebnih za izučavanje ovog sistema. Zatim ćemo analizirati linearizovan sistem i predstaviti rezultate vezane za njegovu kontrolabilnost i opservabilnost. Dalje, koristeći dobijene rezultate i teoremu o fiksnoj tački, pokazaćemo kako dolazimo do kontrolabilnosti kvazilinearnog sistema.

PETAK, 17.06.2022. u 10:15, Live stream
Stevan Gajović, Univerzitet u Bonu
DIOFANTOVE JEDNAČINE SA UNAPRED ODREĐENIM REŠENJIMA
Rešavanje Diofantovih jednačina je težak problem. Poznati su primeri Velike Fermaove teoreme koja nije bila dokazana više od 350 godina, ili Katalanove hipoteze, sada Mihajleskuove teoreme, koja je dokazana tek 150 godina nakon što je formulisana. Na predavanju ćemo proći kroz kratki pregled poznatih Diofantovih jednačina i odgovoriti na konverzno pitanje - možemo li konstruisati Diofantovu jednačinu nekog tipa čija su rešenja unapred određena?
Zajednički sastanak sa Odeljenjem za matematiku.

Predavanja su namenjena širokom krugu slušalaca. Održavaju se petkom sa početkom u 12:00 sati u sali 301f na trećem spratu zgrade Matematičkog instituta SANU, Knez Mihailova 36.

Đorđe Baralić
Rukovodilac seminara
Luka Milićević
Sekretar seminara