ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

ARTIFICIAL INTELLIGENCE Seminar

 

PROGRAM


Plan rada Seminara iz veštačke inteligencije za NOVEMBAR 2021.



Registraciona forma za učesće, i link na predavanje ako ste već registrovani:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p
Ukoliko želite samo da gledate predavanje bez mogućnosti aktivnog učešća, prenos će biti dostupan na:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/4LNW8WtML7rLKojoz
Na ovom linku se mogu pronaci kratka uputstva na srpskom i engleskom:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/Kc7qJtEvoMFx9MFnz



SREDA, 03.11.2021. u 19:00, Online
Sana Stojanović Đurđević, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu
DOKAZIVAČ TEOREMA ISABELLE OD NAUKE DO NASTAVE
U ovom predavanju biće predstavljene osnove interaktivnog dokazivača teorema Isabelle, njegove primene u naučnim radovima kao i veliki potencijal za njegovu upotrebu u nastavnim materijalima. Biće ukratko prikazane primene nekoliko autorovih sistema koji koriste Isabelle, kao i skripta napisana u Isabelle-u koja pokriva nastavni materijal za predmet na 4. godini Matematičkog fakulteta u Beogradu.

SREDA, 10.11.2021. u 19:00, Online
Stevan Gostojić, Fakultet tehničkih nauka, Univerzitet u Novom Sadu
VEŠTAČKA INTELIGENCIJA I PRAVO
U poslednjoj deceniji je došlo do ubrzanog razvoja veštačke inteligencije, pa se njena primena proširila na različite oblasti ljudske delatnosti.
Iako alati za podršku pravnim profesijama, koji koriste tehnike veštačke inteligencije, postoje dugi niz godina, efektnost tih alata donedavno nije bila na zadovoljavajućem nivou. Pored toga, pravnici su tradicionalno oprezniji u odnosu na druge profesije i sporije uvode u upotrebu nove tehnologije i poslovne modele. Mnogi autori smatraju da je došlo do prelomnog trenutka u kome razvoj veštačke inteligencije sa jedne strane, i promene na tržištu pravnih usluga sa druge strane, dovode do kvalitativnih promena u pravnim profesijama.
U ovom predavanju će biti dat kratak pregled tehnika i alata veštačke inteligencije za rešavanje pravnih zadataka i mogućnosti koje oni pružaju u praksi. Poseban akcenat će biti stavljen na rezultate istraživanja Grupe za primenu informacionih tehnologija u pravu koja deluje u okviru Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu.

SREDA, 17.11.2021. u 19:00, Online
Lazar Кrstić, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Кragujevcu
OPTIMIZACIJA ANSAMBL MODELA VEŠTAČKIH NEURONSKIH MREŽA GENETSKIM ALGORITMIMA
U okviru izlaganja će biti predstavljena nova metodu za kreiranje i optimizaciju ansambl modela zasnovanih na veštačkim neuronskim mrežama. Izbor skupa ANN modela koji čine ansambl model vrši se primenom genetskih algoritama. Genetski algoritam traži odgovarajuću kombinaciju hiper-parametara pojedinačnih ANN modela, tako da se postiže što manja greška ansambl modela uz što raznovrsnije predikcije pojedinačnih modela. Pokazano je da su ovako optimizovani ansambl modeli u značajnoj meri precizniji i opštiji od pojedinačnih ANN modela, ali i od Bagging i Boosting modela. Optimizacioni proces zahteva mnogo vremena. Da bi se vreme izvršenja smanjilo za red veličine, izvršavanje genetskih algoritama vrši se paralelno na računarskom klasteru. Skalabilnost predloženog rešenja obezbeđena je upotrebom mikro servisa i Кubernetes klastera. Verifikacija opisanog rešenja izvedena je modeliranjem protoka na dotoku Vlasinskog jezera Strvna na jugoistoku Srbije. Optimizovani ansambl model pokazuje značajno poboljšanje u odnosu na primenu pojedinačnih ANN modela.

SREDA, 24.11.2021. u 19:00, Online
Olivera Nikolić, Una Molnar, Viktor Till, Center for Radiology, Clinical Center of Vojvodina
PRIMENA VEŠTAČKE INTELIGENCIJE U TOMOSINTEZI
Skrining mamografija široko je prepoznata kao najefektivnija metoda za detekciju karcinoma dojke u ranom stadijumu i vodi ka smanjenju mortaliteta za 20-40%. U digitalnoj mamografiji, do propusta može doći usled preklapanja normalnog tkiva i potencijalnih lezija. Uvođenjem digitalne tomosinteze u dijagnostičku radiologiju omogućeno je dobijanje trodimenzionalnih slika dojke, čime je preklapanje tkiva znatno smanjeno, a oblik i distribucija lezija jasnije se prikazuju. Međutim, diferenciranje benignih od malignih lezija i dalje je teško u određenim slučajevima, što je uzrokovano interpretiranjem velikog broja slika dobijenih tomosintezom. Ovo može rezultovati smanjenom dijagnostičkom tačnošću. Veštačka inteligencija – AI (artificial intelligence) je grana kompjuterskih nauka posvećenih razvijanju kompjuterskih algoritama, koji za cilj imaju oponašanje intelignetnog ljudskog ponašanja. Detekcija uz pomoć računara - CAD (Computer Aided Detection) jedna je od tehnika AI koja je pronašla primenu u dijagnostičkoj radiologiji. CAD koristi metodu prepoznavanja šablona u cilju isticanja i markiranja suspektnih karakteristika digitalnih mamograma za njihovu dalju verifikaciju i interpretaciju od strane radiologa. U ovoj prezentaciji biće predstavljeni osnovni koncepti CAD u tomosintezi, trenutni izazovi i dalji pravci razvijanja. Poznavanje terminologije, koncepta, metoda i primene AI od značaja je za radiologe koji se bave imidžingom dojke i koji treba da prepoznaju prednosti i ograničenja novih tehnologija u cilju obezbeđivanja precizne dijagnostičke informacije.


Ovaj onlajn seminar nastao je kao nastavak sastanka “Serbian AI Meeting” i zamišljen je da na njemu istraživači iz Srbije i iz dijaspore, kao i istraživači sa univerzteta, naučnih instituta i iz prakse predstavljaju naučne teme i rezultate iz oblasti veštačke inteligencije.
Link za svako pojedinačno predavanje biće dostavljen dan pre održavanja predavanja.


Andreja Tepavčević
Rukovodilac seminara