ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

ARTIFICIAL INTELLIGENCE Seminar

 

PROGRAM


Plan rada Seminara iz veštačke inteligencije za OKTOBAR 2022.



Registraciona forma za učesće, i link na predavanje ako ste već registrovani:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p
Ukoliko želite samo da gledate predavanje bez mogućnosti aktivnog učešća, prenos će biti dostupan na:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/4LNW8WtML7rLKojoz
Na ovom linku se mogu pronaci kratka uputstva na srpskom i engleskom:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/Kc7qJtEvoMFx9MFnz



SREDA, 05.10.2022. u 19:00, Online
Aleksandar Takači, Tehnološki fakultet Univerziteta u Novom Sadu
FAZI SKUPOVI I NJIHOVA PRIMENA
Nakon što je Lofti Zadeh 1958 uveo pojam fazi skupa počela je njihova široka primena. Fazi kontoleri su se već početkom 1970 koristili za kontrolu raznih procesa. Danas su nezamenjivi deo većine kućnih uredjaja. Proširenje domena logičkih operatora na jedinični interval nazivamo fazi logikom. Na ovom predavanju predstavićemo korišćenje fazi logike u problemima kombinatorne optimizacije konkretno problema mimimalne i maksimalne pokrivenosti.

SREDA, 12.10.2022. u 19:00, Online
Miroslav Ćirić, Univerzitet u Nišu, Prirodno-matematički fakultet
КVANTITATIVNI MODELI AUTOMATA: FUNDAMENTALNI PROBLEMI I PRIMENE
U ovom predavanju će biti prikazane osnovne ideje, zadaci i do sada dobijeni rezultati projekta Quantitative Automata Models: Fundamental Problems and Applications – QUAM, koji finansira Fond za nauku Republike Srbije u okviru programa IDEJE.
Automati su apstraktne mašine koje se koriste za modeliranje različitih softverskih i hardverskih sistema, kao i za rešavanje opštih problema izračunavanja. Kvantitativni automati su proširenja klasičnih automata u kojima prelazi nose težine, vrednosti koje modeliraju razna kvantitativna svojstva kao što su cena, količina resursa potrebnih za izvršenje, pouzdanost ili verovatnoća uspešnog izvršenja prelaza i slično. Primenjuju se u različitim oblastima i posebno su moćni u formalnoj verifikaciji i validaciji računarskih sistema. Danas je sve rasprostranjenija njihova primena u sistemima mašinskog učenja i sajber-fizičkim sistemima. Najčešće izučavani tip kvantitativnih automata su Težinski konačni automati, kod kojih se težine uzimaju iz algebarske strukture poluprstena, a operacije tog poluprstena se koriste za manipulaciju težinama. Ti automati predstavljaju osnovni tip kvantitativnih automata koji se izučavaju u okviru projekta QUAM.
Projekat se prvenstveno bavi najvažnijim opštim problemima teorije automata: upoređivanjem funkcija koje automati izračunavaju, pronalaženjem simulacija i bisimulacija, redukcijom i minimizacijom broja stanja, prevođenje nederminističkih automata u determinističke, rekonstrukcijom automata iz funkcije koju izračunava i ekstrakcija automata iz modela crne kutije. Ovi problemi se razmatraju u opštem kontekstu težinskih konačnih automata nad poluprstenima, ali još intenzivnije za tri posebno važna tipa težinskih automata – težinske konačne automate nad poljem realnih brojeva, max-plus automate i fazi konačne automate. Metodologija kojom se navedeni problemi napadaju zasniva se na linearnom predstavljanju težinskih automata nad poluprstenima, a takvo predstavljanje omogućava da se u rešavanju ovih problema koriste metode i ideje linearne algebre i teorije matrica. Konkretno, problemi nalaženja simulacija i bisimulacija, kao i problem redukcije broja stanja, svode se na problem rešavanja izvesnih sistema matričnih nejednačina i jednačina, dok se rešavanje problema rekonstrukcije i minimizacije zasniva na faktorizaciji matrica i uopštenim inverzima matrica. Shodno tome, legitiman predmet projekta su i istraživanja u oblasti rešavanja sistema matričnih nejednačina i jednačina, faktorizacije matrica i izračunavanja uopštenih inverza. Projekat QUAM takođe dotiče i oblast mašinskog učenja i baviće se pitanjem učenja težinskih automata.

SREDA, 19.10.2022. u 19:00, Online
Irina Perfilieva, University of Ostrava, IRAFM
FUZZY SETS AS MANIFOLDS - A NEW DIRECTION IN DATA ANALYSIS
In the pursuit of data-driven modeling, we arrive at a space with a manifold structure. If the structure is defined, then modeling consists in characterizing objects and their relationships in terms of local coordinates. In the talk, we will focus on the approach to determining the structure of the manifold from the easy-to-understand concept of the fuzzy partition of the universe. We will show examples of image processing.

SREDA, 26.10.2022. u 19:00, Online
Syed Badruddoja, University of North Texas, Denton, TX, USA
TRUSTED AI WITH BLOCKCHAIN TO EMPOWER METAVERSE
The digital experience emerging in the virtual world is a reality with the advent of the metaverse. Augmented reality(AR), virtual reality(VR), extended reality(XR), and artificial intelligence(AI) algorithms would pave the way for an immersive experience for the users in the virtual space. However, the explosion of these technologies broaches new challenges to threaten the success of the metaverse due to security risks. Blockchain technology augmented with AI promises to deliver a trusted metaverse for everyone. Nevertheless, smart contracts fail to produce a cognitive prediction, dissuading users from confiding in the metaverse. We arm smart contracts with intelligence to predict using AI algorithms. Moreover, we deploy the smart contracts on the Ethereum blockchain platform and produce a prediction accuracy of 95% compared to Python library-based predictions. Our results show that the prediction delay can obstruct the growth of metaverse applications to accept blockchain technologies. Furthermore, the limitation of current blockchain technology can make integration unreasonable. Therefore, we discuss possible scalability solutions that can be part of our future work to help more metaverse applications adopt blockchain solutions.
Zajednički sastanak sa Seminarom Računarstvo i primenjena matematika MISANU


Ovaj onlajn seminar nastao je kao nastavak sastanka “Serbian AI Meeting” i zamišljen je da na njemu istraživači iz Srbije i iz dijaspore, kao i istraživači sa univerzteta, naučnih instituta i iz prakse predstavljaju naučne teme i rezultate iz oblasti veštačke inteligencije.
Link za svako pojedinačno predavanje biće dostavljen dan pre održavanja predavanja.


Andreja Tepavčević
Rukovodilac seminara