ὅδε οἶκος, ὦ ἑταῖρε, μνημεῖον ἐστιν ζωῶν τῶν σοφῶν ἀνδρῶν, καὶ τῶν ἔργων αὐτῶν

Seminar
MATHEMATICS AND MUSIC

 

PROGRAM


Predavanja možete pratiti i online putem. Registracija za učešće na seminaru je dostupna na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/PokdhzuBejb5WebYP
Ukoliko ste već registrovani predavanje možete pratiti na sledećem linku (nakon sto se ulogujete):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/sBdj28MQKpHpHTk83
Neulogovani korisnici mogu pratiti prenos predavanja na ovom linku (ali ne mogu postavljati pitanja osim putem chata i ne ulaze u evidenciju prisustva):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/2qDpo39bxZtyroncs/uYkCCl7XSOr2CtVyDd42_nSvuYki325kTpe-9jhPE2p




Plan rada Seminara Matematika i muzika za DECEMBAR 2024.



Ponedeljak, 09.12.2024. u 14:15, sala 301f, MISANU, Kneza Mihaila 36 i Online
Aleksandar Marušić, Muzej rudničko-takovskog kraja, Gornji Milanovac
DVE DINASTIJE I JEDAN PROSTOR KARAĐORĐEVIĆI, OBRENOVIĆI I RUDNIČKO-TAKOVSKI KRAJ
Na svojevrsnom istorijskom času biće dat osvrt na odnose, kako vođe Prvog srpskog ustanka i rodonačelnika vladarskog doma Karađorđevića, Karađorđa Petrovića, tako i njegovih naslednika prema pomenutom prostoru, tačnije utvrđeni su njihovi međusobni uticaji i prožimanja. Ustanički događaji s početka XIX veka, sudbonosno kumstvo Karađorđevića i Obrenovića, iz obližnje Brusnice, zadužbinarstvo, osnivanje varoši Despotovice, posete i boravci vladara obe dinastije Gornjem Milanovcu, sudbonosni događaji iz Velikog rata, inicijative da se u centalnom delu varoši podignu spomenici knezu Milošu a nešto kasnije kralju Petru, velika žalost nakon ubistva Kralja ujedinitelja, kao i specifična veza pojedinaca sa ovih prostora sa vladarima Karađorđevića i Obrenovića, činiće osnovu predavanja. Posebna pažnja biće posvećena Valceru kraljice Drage, rođene gornjomilanovačanke, odnosno vezama ovdašnje umetničke porodice Nastasijević sa domom Karađorđevića.
Sa druge strane, i ovdašnji prostor negovao je poseban odnos prema obe vladarske kuće, i to ne samo u vreme njihove vladavine. Čak i danas, na početku novog milenijuma, živo sećanje na njih predstavlja jako značajnu komponentu u definisanju ovdašnjeg lokalnog identiteta.



Ponedeljak, 23.12.2024. u 14:15, sala 301f, MISANU, Kneza Mihaila 36 i Online
Dejan Vukelić, Matematički institut SANU
RAĐANJE BAŠTINSKE IDEJE: RUINAMA DO MUZEJSKOG PATRIMONIJUMA
Predavanje istražuje paradoksalnu situaciju koja se potkraj XVIII veka dogodila u Francuskoj zahvaćenoj talasom vandalsko-ikonoklastičkog nasilja, gde se iz prizora uništenih spomenika rojalističke prošlosti rodila svest o neophodnosti, preporukama i zakonitostima očuvanja kulturne baštine. Genezu baštinske ideje započinjemo osvrtom na doprinose koje su u reevaluaciji nasleđa Starog režima (Ancien Régime) imali izveštaji opata Anrija Gregoara o počinjenom vandalizmu, te inicijative u Nacionalnom konventu o potrebi formiranja nacionalnog muzeja. Pažnja je usmerena i na podvige baštinika koji su svojom savešću i dovitljivošću, pre nego profesionalnim kvalifikacijama, uspevali da se odupru napadima vandala i ikonoklasta i spasu od uništenja neprocenjivo kulturno blago. Potom sledi analiza postprevratničke promene paradigme u poimanju spomenika Starog režima, ali i izazova koje su u odnosu prema srednjovekovnom nasleđu nametnule ne samo pobude ideološke prirode, već i industrijalizacija i urbane transformacije ('bulevarizacije') velikih gradova. Najzad, u završnom delu predavanja sagledavamo na koji način baštinska ideja, kao jedna od najpostojanijih tekovina Francuske revolucije, odoleva kompleksnim izazovima koje su postavila potonja dva stoleća.

Predavanja su namenjena širokom krugu slušalaca, uključujući studente redovnih i doktorskih studija. Održavaju se ponedeljkom sa početkom u 14:15 sati u sali 301f na trećem spratu zgrade Matematičkog instituta SANU, Knez Mihailova 36.

Vesna Todorčević
Rukovodilac seminara
Dejan Vukelić
Sekretar seminara