Seminar
MATHEMATICS AND MUSIC
PROGRAM
Plan rada Seminara Matematika i muzika za JUL 2024.
Ponedeljak, 01.07.2024. u 14:15, sala 301f, MISANU, Kneza Mihaila 36
Miloš Bralović, Muzikološki institut SANU
JOSIP SLAVENSKI: ASTROAKUSTIKA. JEDAN AUTOPOETIČKI DISKURS
Neposredno po završetku Prvog svetskog rata, tokom 1918. i 1919. godine, Josip Slavenski (1896–1955) je sastavio svoj prvi sinopsis za svoju „veliku kosmičku viziju“, koju je imenovao Misterij i uobličio kao „simfoničku operu“ u dva čina. Ovaj nikada u potpunosti realizovan ciklus trebalo je da obuhvati događaje od velikih sila koje su stvorile Haos, a iz kojeg je potom nastala vasiona, Sunčev sistem, samim tim i Zemlja, a potom i život na njoj. Završetak ciklusa trebalo je da prikaže uspon ljudske vrste, najpre kroz suživot sa ostalim živim svetom, potom kroz traganje za „praistorijskom snagom“ kroz različite religije i konačno, u samom životu. Prvobitno, ciklus je trebalo da se završi čovekovim ovladavanjem prirode pomoću mašina, uništenjem sveta, ponovnim rađanjem Haosa i potonje reinkarnacije živog sveta.
Slavenski je tokom perioda između dva svetska rata, preciznije, od tridesetih godina prošlog veka aktivno proučavao fundamentalne nauke, pre svih astronomiju, ali i hemiju, geografiju, astrofiziku i tako dalje. Koncept astroakustike zasnovan je u želji ovog stvaraoca da prirodne pojave preko njihovih frekvencija prevodi u muziku, stvorivši složen sistem, koji, istina, nema naučnu zasnovanost, već ostaje isključivo na nivou autopoetičkog diskursa. U prilog tome govori i niz kompozicija koje su dovedene, ili se mogu dovesti u vezu sa sinopsisom Misterija, a o kojima će, u okviru predavanja biti reči: Voda zvira (1916), za meštoviti hor; Haos za veliki orkestar (1932), kantata Simfonija Orijenta, za soliste, hor i orkestar (1934), kao i niz orkestarskih i kamernih dela s kraja tridesetih godina XX veka, kao što su Muzika za orkestar (Muzika 36, 1936), Muzika u prirodnom tonskom sistemu (1937) i Muzika za kamerni orkestar (Muzika 38, 1938).
Predavanja su namenjena širokom krugu slušalaca, uključujući studente redovnih i doktorskih studija. Održavaju se ponedeljkom sa početkom u 14:15 sati u sali 301f na trećem spratu zgrade Matematičkog instituta SANU, Knez Mihailova 36.