Хоризонт 2020 пројекат LeTSGEPs - Leading Towards Sustainable Gender Equality Plans in research performing organizations

Математички институт САНУ учествује у реализацији Хоризонт 2020 пројекта „LeTSGEPs“ LeTSGEPs (Leading Towards Sustainable Gender Equality Plans in research institutions) од јануара 2020. Циљ овог пројекта је унапређење родне равноправности кроз примену одрживих Планова за постизање родне равноправности у науци, и примену родно осетљивог буџетирања. МИ САНУ је претходно са великим успехом, од 2017. до 2020, учестовао у реализацији Хоризонт 2020 пројекта „Нуклеус“ у области одговорног истраживања и иновација. Појам одговорног истраживања и иновација обухвата читав низ принципа и тема чији је циљ унапређење науке и доношење релевантних одлука, као и решавање проблема за ширу друштвену заједницу, и, између осталог, обухвата: промоцију и јавни ангажман науке, отвореност и доступност научних резултата, родну равноправност у науци, етичност у научним истраживањима, ангажман грађана у науци, континуирано научно образовање и др. Један од резултата пројекта „Нуклеус“ је и оснивање Савета МИ САНУ за одговорно истраживање и иновације, у чијем раду учествују: проф. др Силвија Гилезан, др Татјана Давидовић, проф. др Зоран Марковић, др Ивана Атанасовска, др Весна Тодорчевић, др Бојан Маринковић (Clarivate), др Ђорђе Баралић, др Марија Шеган Радоњић, др Лазар Велимировић, др Анђелка Хедрих, Биљана Недељков, Кристина Милојевић, Александра Дрецун (Тачка пресека), Дивна Вучковић (Тачка пресека) и Данијела Вучићевић (ЦПН).

МИ САНУ дуги низ деценија баштини принципе одговорног истраживања и иновација, посебно у оквиру подршке женама у науци. Кроз рад на пројекту, у мају 2021, донет је први План родне равноправности МИ САНУ, који предвиђа 12 конкретних мера за унапређење ове области. Нацрт плана је урадила Радна група за родну равноправност и МИ САНУ савет за одговорно истраживање и иновације.

Пре доношења Плана, пројекат „ЛеТСГЕПс“ је организовао интензивне тренинге и обуке из области родног буџетирања, планирања мера за постизање родне равноправности и верификацију на којој је учестовало 15 сарадника МИ САНУ. У оквиру пројекта изведено је прво систематско истраживање о стању родне равноправности, дискриминацији, задовољству послом и радним временом, равнотежи између посла и приватног живота у МИ САНУ преко онлајн Упитника. Пандемија Ковид-19 је условила да су скоро све активности овог пројекта одржане онлајн, али упркос очигледним тешкоћама прва фаза пројекта је окончана успешно добивши највише оцене Европске комисије.

Истраживачки тим МИ САНУ на овом пројекту чине: проф. др Зоран Марковић, др Марија Шеган Радоњић, др Ђорђе Баралић и Александра Дрецун, саветница МИ САНУ на овом пројекту. Поред МИ САНУ, партнери на овом пројекту су: Универзитет Ређо Емилије (Италија), Универзитет у Месини (Италија), Универзитет Сержи у Паризу (Француска), Институт Макс Планк (Немачка), Институт за истраживање мора (Шпанија), и Универзитет у Тирани (Албанија). МИ САНУ је организовао, у фебруару 2021, две веома успешне и посећене онлајн радионице: националну радионицу „Планови за родну равноправност у науци, и важност родно осетљивог буџетирања” и међународну „Gender Budgeting in Research Institutions“ (Родно буџетирање у истраживачким институцијама).

МИ САНУ је добио подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и организације УН Жене у Србији.

Информације о раду пројекта се могу наћи на линку

LeTSGEPs предпројектни састанак у Модени (Италија), јануар 2020. (Извор: https://letsgeps.eu/)

LeTSGEPs међународна радионица Gender Budgeting in Research Institutions у организацији Математичког института САНУ одржана 22. фебруара 2021. (Извор: https://letsgeps.eu/)