НЕПЕРИОДИЧНЕ ПУБЛИКАЦИЈЕ
Главни уредник: др Владимир Ђорђевић

Математички институт Српске академије наука и уметности има дугу традицију издавања непериодичних (серијских) публикација из веома различитих области математичких и механичких наука. До сада су изашле укупно 94 такве публикације, и то у оквиру следећих серија: Посебна издања (28 публикација), Зборници радова (26), Математички видици (7), Историја математичких и механичких наука (6), Класични научни списи (6), Савремена рачунска техника и њена примена (8) и Друге публикације (које се по своме карактеру не уклапају у горе наведене серије – 13. Прва непериодична публикација објављена је 1949. године у оквиру серије Посебна издања. Била је то књига „Теорија и пракса Stieltjes-ова интеграла” (328 стр.), аутора Јована Карамате.

Током времена указала се потреба да се у Математичком институту оснује посебан одбор који би се старао о избору тема и квалитету непериодичних издања. Такав одбор је основан 1995. године. Први председник Одбора био је покојни академик Богољуб Станковић, а почевши од 2015. године ту дужност је преузео академик Владан Ђорђевић. Научни секретар Одбора, од његовог оснивања до данас, јесте проф. др Слободанка Јанковић, научни саветник.

У последње време Одбор у своме раду поклања највише пажње серијама: Посебна издања, Зборници радова и Математички видици. Овде су публикације објављене у последњих десет година.

ПOСЕБНА ИЗДАЊА:

1. Marko Kostić, Generalised Semigroups and Cosine Functions, 352 pp., 23 (2011)
  2. Eberhard Malkowsky and Vladimir Rakocevic, Summability Methods and Applications, 144 pp., 24 (2020)
  3. Marko Kostić, Abstract Degenerate Volterra Integro-Differential Equations, 522 pp., 25 (2020)
ЗБОРНИЦИ РАДОВА:

1. Dragoš Cvetković and Ivan Gutman (editors), Selected Topics on Applications of Graph Spectra, 14(22), 2011
  2. Miodrag Mihaljević (editor), Selected Topics on Image Processing and Cryptology, 15(23), 2012
  3. Teodor Atanacković and Vladimir Dragović (editors), Mechanics, Integrability and Control, 16(24), 2013
  4. Miloš Kurilić and Stevo Todorčević (editors), Selected Topics in Combinatorial Analysis, 17(25), 2015
  5. Silvia Ghilezan (editor), Logic in Computer Science II, 18(26), 2015
МАТЕМАТИЧКИ ВИДИЦИ:

1. Đorđe Mušicki, Razvoj zakona o održanju energije u klasičnoj mehanici, 61 str., 2011