Инспиративни разговори – Портрети научница у механици
Мај месец математике – М3, 2021.

Идеја: др Ивана Атанасовска, научни саветник Математичког института САНУ
Модераторка: Биљана Недељков, стручна сарадница Математичког института САНУ и чланица WG LeTSGEPs

Поводом Међународног дана жена у математици, а у оквиру 10. јубиларног Маја месеца математике, МИСАНУ је организовао два догађаја под називом „Портрети научница у механици“, у којима се у једној неформалној атмосфери, на посебан и другачији начин, разговарало о истакнутим научницама у механици.

Снимци догађаја доступни су на следећим линковима: линк и линк.

Овом приликом, разговарало се о личности, животу и делу четири наше истакнуте научнице – проф. емеритус др Вери Николић Станојевић, проф. др Kатици (Стевановић) Хедрих, проф. др Ливији Цветићанин и др Милени Радновић. О њима су говорили њихови најближи сарадници и сараднице, и сами истакнути научници и професори.

О проф. емеритус др Вери Николић Станојевић (Машински факултет Универзитета у Kрагујевцу и Државни универзитет у Новом Пазару) говорили су:

• др Ивана Атанасовска, научни саветник Математичког института САНУ
  • проф. емеритус др Ћемал Долићанин, први ректор на Државном универзитету у Новом Пазару
  • проф. др Добрица Миловановић, декан Факултета инжењерских наука Универзитета у Kрагујевцу
  • проф. др Драган Милосављевић, Факултет инжењерских наука Универзитета у Kрагујевцу

О проф. др Kатици (Стевановић) Хедрих (Машински факултет Универзитета у Нишу и Математички институт САНУ) говорили су:

• др Мирјана Филиповић, научни саветник, Институт Михаило Пупин
  • Проф. Јасна Фемпл Маџаревић
  • Доцент др Јулијана Симоновић, Машински факултет Универзитета у Нишу
  • Проф. др Драган Милосављевић, Факултет инжењерских наука Универзитета у Kрагујевцу

О проф. Ливији Цветићанин, нашој истакнутој професорки механике са Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду, говорили су:
  • проф. др Ивана Kовачић, Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду
  • проф. др Уранија Kозмидис Лубурић, Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду

О др Милени Радновић, научној саветници Математичког института САНУ говорили су:

• др Божидар Јовановић, научни саветник Математичког института САНУ
  • др Борислав Гајић, виши научни саветник Математичког института САНУ

За сам крај разговора, упућена је снажна порука и подстицај свим младим женама да се баве науком.

Услед великог броја позитивних реакција и коментара гледалаца, у плану је да се овакав догађај ускоро понови, и да кроз сличне теме и разговоре, ближе упознамо и друге наше научнице из области математике и наука повезаних са математиком.

Информација о догађају доступна је и на страници.

др Ивана Атанасовска (Приватна архива Иване Атанасовске)

Биљана Недељков (Приватна архива Иване Атанасовске)

Проф. др Драган Милосављевић о проф. емеритус др Вери Николић Станојевић и проф. др Катици (Стевановић) Хедрих – детаљ са онлaјн догађаја (Приватна архива Иване Атанасовске)

Др Милена Радновић, проф. др Ливија Цветићанин и проф. др Ивана Ковачић – детаљи са онлајн догађаја (Приватна архива Иване Атанасовске)