Сусрет математичара Србије и Црне Горе 2019. Године

Од 11. до 14. октобра 2019. године одржани су Сусрети математичара Србије и Црне Горе – СМСЦГ 2019, чији су покровитељи и организатори: Природно-математички факултет у Подгорици, Математички институт Српске академије наука и уметности, Математички факултет у Београду, Матица српска – Друштво чланова у Црној Гори и Математички форум Црне Горе. Сусрети су окупили више од 60 математичара из Србије, Црне Горе, Републике Српске, Македоније, Словеније, Немачке, Кине и Чешке. На скупу је представљено преко 50 научних радова.

Природно-математички факултет Универзитета Црне Горе и Математички институт САНУ сарађују и кроз менторства на магистарским и докторским тезама као и у наставном процесу. Др Жана Ковијанић-Вукићевић, редовни професор Природно-математичког факултета Универзитета Црне Горе, магистарску и докторску тезу одбранила је под менторством др Радета Живаљевића, а докторанд Един Лиђан је написао, и ускоро ће одбранити докторску дисертацију под менторством др Ђорђа Баралића. Др Владимир Драговић је држао наставу из Геометрије студијске 2007/08. 2008/09. и 2009/10, а проф. др Зоран Петрић држи наставу из Логике од студијске 2017/18. године.

На позив директора др Зорана Огњановића, директора Математичког института Српске академије наука и уметности у Београду, вршилац функције ректора Универзитета Црне Горе, проф. др Владимир Божовић, посетио је 18. јуна 2021. године ову институцију поводом разговора о успостављењу сарадње између ове двије институције.

Ректор Божовић и директор Огњановић размотрили су поља сарадње на којима се могу покренути конкретне активности, првенствено у пројектима научноистраживачког рада у области математике, механике и компјутерских наука, те успостављање сарадње између истраживачких група са сличним научним интересима, размјена кадра, подршка младим талентима. Посебан акценат је на трансферу технологија, на проналаску рјешења које захтијева савремена наука, индустрија и тржиште, те њихова примјена и валоризација у циљу ефикасности разних сегмената развоја друштва. Имајући у виду рапидан развој технологија на глобалном нивоу, нарочито у области информационих технологија и компјутерских наука, могућности за примјењивост научних резултата су веће него икада.