Сарадња са Департманом за математику и информатику Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду

Сарадња Математичког института САНУ и Департмана за математику и информатику почела је још давне 1954. године. Тада су млади математичари Богољуб Станковић, а годину дана касније и Милева Првановић, прешли на новоосновани Филозофски факултет у Новом Саду, да би заједно са Мирком Стојаковићем, који је прешао са Машинског факултета у Београду, основали Катедру за математику на том факултету, која је касније прешла у Институт за математику, а који је постао део новооснованог Природноматематичког факултета у Новом Саду 1963. године.

До средине деведесетих година, скоро сви математичари са института у Новом Саду учествовали су у пројектима Математичког института САНУ. Библиотека, семинари и научни рад били су у координацији са МИ САНУ.

После обнављања научних пројеката у Србији, почетком двехиљадитих, пројекти су били мањи па се сарадња одвијала појединачно. Навешћемо два најновија пројекта који су трајали до краја 2019, последњих пре увођења Фонда за науку који постаје координатор пројектне активности у Србији. То су пројекти „Развој нових информационо-комуникационих технологија, коришћењем напредних математичких метода, са применама у медицини, телекомуникацијама, енергетици, заштити националне баштине и образовању” (руководилац Зоран Огњановић, МИ САНУ) и „Методи функционалне и хармонијске анализе и парцијалне диференцијалне једначине са сингуларитетима” (руководилац Стеван Пилиповић, ДМИ), на којима je сарађивао велики број истраживача обе институције.

Све време су истраживачи са једне институције гостовали на другој и тако размењивали идеје и резултате.

Пре неколико година уз иницијативу ове две институције и учешће других математичких департмана (ПМФ Ниш, ПМФ Крагујевац, Државни универзитет у Новом Пазару) основана је Докторска школа математике и Српско научно математичко друштво (СНМД). Школа је омогућила младим математичарима да стекну широко искуство у областима које нису заступљене у њиховим матичним институцијама. Учешће истраживача са МИ САНУ врло је значајно јер су институти сами по себи ван образовног система, а на овај начин могли су да равноправно учествују и у тој битној друштвеној делатности. СНМД, са центром у МИ САНУ, још је у раној фази постојања, а идеја је да се математичари у Србији боље упознају и међусобно сарађују.

На крају, споменимо и неколико скорашњих конференција које су организоване заједничким снагама МИ САНУ и ДМИ: "Topics in Fractional calculus and Time-frequency analysis", 16–17. јун 2020. и "First Congress of Young Mathematicians" 3–5. октобар 2019, Нови Сад.

Конгрес младих математичара одржан у Новом Саду, 03 - 05.октобар 2019.(Приватна архива Зорана Стојаковића)

Конгрес младих математичара одржан у Новом Саду, 03 - 05.октобар 2019. (Приватна архива Зорана Стојаковића)

Онлајн конференција Topics in fractional calculus and time-frequency analysis, 16 - 17. јун 2020. (Приватна архива Биљане Недељков)