COST акција CA18128 – Saving European Archaeology from the Digital Dark Age (SEADDA)
Презентација у оквиру COST веб странице
Веб страница COST акције CA18128

SEADDA COST акција је посвећена питањима архивирања, дисеминације, отвореног приступа и поновне употребе података о археолошком наслеђу и истраживањима. Одобрена је 2018. године и тренутно има преко сто чланова - представника тридесет и једне COST државе чланице и четири партнерске земље. У питању је интердисциплинарна мрежа археолога и информатичара; стручњака за управљање, дисеминацију и поновну употребу отворених података о археолошком наслеђу и истраживањима. Обухвата четири радне групе у којима учесници са ширим археолошким искуством сарађују са учесницима који на располагању имају мало или нимало опција ради успостављања дијалога и размене знања унутар и између земаља учесница, а све у циљу заједничког напретка. Ова акција као главни циљ има превазилажење изазова који се огледа у губитку примарних истраживачких података у Археологији. Њена мисија је да подстакне разумевање о управљању дигиталним археолошким подацима, успостави најбоље праксе за очување и дисеминацију отворених података о археолошком наслеђу и истраживањима и инспирише свеобухватнија истраживачка партнерстава.

SEADDA лого

Први састанак SEADDA радне групе у Загребу, одржан од 18. до 20. јуна 2019. године, на којем је Математички институт представљао др Бојан Маринковић