Семинар Комбинаторика у геометрији, топологији и алгебри (КГТА)
Руководилац: др Раде Живаљевић

Страница Семинара

др Раде Живаљевић
Семинар Комбинаторика у геометрији, топологији и алгебри (КГТА) основала је, око 1985. године, група београдских математичара различитих интересовања и специјалности (оригинално под називом ГТА семинар).

Чланови оснивачке групе били су Сава Крстић (МИСАНУ), Александар Липковски (Универзитет у Београду), Александар Вучић (Универзитет у Београду), Синиша Врећица (Универзитет у Београду) и Раде Живаљевић (МИСАНУ).

Од оснивања семинар је замишљен као трибина за ширење математичких идеја и упознавање младих математичара са истраживањима из области:
  1. Тополошке, геометријске и алгебарске комбинаторике;
  2. Дискретне, рачунарске и алгебарске геометрије;
  3. Алгебарске топологије, са посебним акцентом на применама у дискретној геометрији и комбинаторици.
У току 35 година деловања семинар је био место окупљања не само домаћих већ и истакнутих страних математичара. Међу њима посебно место, као предавачи и пријатељи семинара заузимају: Imre Bárány, Victor M. Buchstaber, Herbert Edelsbrunner, Kiyoshi Igusa, Душко Јојић, Jiří Matoušek, Сергеј Мелихов, Тарас Панов, Теодор Попеленски, Јуриј П. Соловјев, Свјетлана Терзић, Victor Vassiliev, Volkmar Welker, Günter M. Ziegler, и многи други.

Поред научних саопштења, семинар је организовао и циклусе предавања као и дуже или краће КГТА-курсеве на различите теме. Тематска разноликост је била природна последица различитих специјалности и интереса учесника. Међу темама које су се понављале више пута издвајају се: теорија Лијевих група, алгебарске криве, векторска раслојења и карактеристичне класе, диедарска и циклична хомологија, групе трансформација, теореме типа Борсука-Улама и њихове примене, дискретна и рачунска геометрија, аутоморфизми слободних група, аранжмани хиперравни, теорија стабилне хомотопије, инваријанте чворова, теорија конвексних политопа и алгебарска геометрија, Њутнови полиедри, дијаграми простора и хомотопски колимеси, конфигурациони простори, тополошке многострукости, торусна топологија и комбинаторику, примењена и рачунарска алгебарска топологију, и многе друге.

Семинар акцентује међусобну интеракцију идеја из различитих математичких области, афирмишући јединство математике и њених примена. Сагласно са овом орјентацијом створен је Центар за динамичке системе, геометрију и комбинаторику, https://www.mi.sanu.ac.rs/dsgc/dsgc.htm, као заједнички пројекат са семинаром Математички методи механике (МММ), чији је оснивач Владимир Драговић.

Прослава тридесетогодишњице Семинара (КГТА) (В. Драговић, В. Грујић, К. Дошен, С. Терзић, М. Марјановић, А. Вучић, Д. Јојић, Р. Живаљевић) (Приватна архива Радета Живаљевића)

КГТА - 2009 (Р. Живаљевић, Ђ. Баралић) (Приватна архива Радета Живаљевића)

КГТА-В-2017, састанак Семинара КГТА у Основној школи „Милица Стојадиновић Српкињаˮ, Врдник 2017. (Ф. Јевтић, З. Петрић, А. Вучић, Р. Живаљевић) (Приватна архива Радета Живаљевића)

КГТА - 2009 (Приватна архива Радета Живаљевића)