Семинар Механика машина и механизама
Руководилац: др Жарко Мијајловић

др Жарко Мијајловић
Значајније занимање за ову област почело је откако су на Математичком факултету пре петнаестак година уведени курсеви на редовним студијама (за математичаре и астрономе), на мастер и докторским студијама управо из теорије релативности и космолошких модела. Интересовање за ову област било је солидно, рецимо сваке године овај курс бирало је седам до дванаест студената теоријског смера математике IV године, а одбрањено је и неколико мастер радова. То је пробудило одређен ентузијазам за ову област и код старије популације научника из математичких наука. Објављено је неколико научних радова на ову тему и тако је и настала идеја о оснивању најпре неформалног семинара, а сада и званичног семинара Математичког института. Семинар Математичког института под овим називом основан је 2017. године, а руководилац је професор Жарко Мијајловић. Наравно, овај семинар није једино место где се обрађују теме из опште теорије релативности и космологије. Познато је да се у оквиру постојећих семинара геометрије, механике па и астрономије, повремено представљају теме из ове области, пишу мастер и докторске дисертације. Ипак, чланове предложеног семинара занима пре свега веза између опште теорије релативности и њене вероватно најзначајније примене, космологије. На другим местима, нпр. на геометријским семинарима углавном се изучавају чисто математички (геометријски) аспекти ОТР, не залазећи претерано нпр. у астрофизичке интерпретације и примене, док је ситуација на семинарима које организују не-математичари обрнута. Отуда је разумљиво што постоји одређена стручна разноликост у публици која присуствује састанцима првобитно неформалног семинара, што се наставило и код новооснованог семинара. Током једног семестра одржавало се седам до осам састанака, док је било пет до петнаест присутних. Теме су биле прегледног карактера, али такође било је оригиналних научних саопштења, нових или која су већ штампана у часописима. Такође, млади доктори наука и постдипломци представљали су своје докторске дисертације и мастер радове. На Семинару предвиђене су следеће врсте саопштења и форме рада које се тичу теорије релативности и космологије: оригинална научна саопштења, прегледна предавања и организовање кратких курсева (3-4 предавања у континуитету) на одређене теме.